VYKOPEJTE SI S DĚTMI SVÉHO DINOSAURA

Autor: Martina Bartl

„Jmenuju se Andy, pojď si hrát.“ Možná tuhle větu znáte. Anebo ji spíše znají vaše děti. Je to úvodní věta televizního seriálu, který v nedávné době běžel na našem veřejnoprávním dětském kanálu a který vypráví příběhy o dinosaurech. A právě o nich, o dinosaurech bude i náš tip. Desková, nebo spíše, karetní hra, se jmenuje JURASIK a je určena dětem od pěti let. Hra vyšla v produkci francouzské společnosti Ilopeli a ilustrace k ní vytvořil muž s pěkným jménem – David Boniffacy. Pro český trh ji vybrala společnost Mindok.

Hrací krabička s 55 kartami a malou brožurkou obsahující název je z tvrdého materiálu, takže vám dobře poslouží třeba i na dovolenou, kdy ji zabalíte do kufru. Karty jsou dvojího druhu – jedny obsahují dinosaury, druhé pak kosti.

Dinosauří karty jsou pak oboustranné. Na jedné straně je část kostry některého z dinosaurů a na druhé straně uvidíte dinosaura celého a rozesmátého. Celkem je ve hře osm dinosaurů z různě orientovaných karet. Dinosaury od sebe pak snadno oddělíte dle barvy. V rohu je pak pro děti nápověda – nakresleného celé jeho tělo. Této nápovědy jsme si samy všimli asi dva měsíce po koupi hry. Je malé a člověk jí moc nevěnuje pozornost.

Krom karet dinosaurů v krabičce najdete ještě 22 karet s akcemi, které v průběhu hry využijete. Většina akcí se provádí při vykopávkách. Tyto akční karty mají na sobě spoustu kostí.

Hra začíná tzv. startovní kartou, kterou položíte někam na stůl. Kolem ní pak vytvoříte naleziště ze všech ostatních karet. Z akčních karet pak náhodně dáte stranou sedm karet. S nimi hrát nebudete. Zbylých patnáct vám pak postačí pro hru samotnou. Akční karty se položí na stůl obrázkem dolů, dinosauři pak kostmi nahoru. Hrací pole by mělo být takto vytvořené o rozměru 6×8 karet. A pak už stačí začít objevovat vykopávky a sbírat kosti. Přesný návod na hru najdete v malé brožurce v krabičce. Pokud jste ale již nyní zvědaví, jak se hra hraje, tak zde alespoň malá ukázka.

Hra začíná od startovací karty, od které postupujete po vykopávkách a snažíte se získat co nejlepší sbírku kostí. Při hře se střídáte. Hráč na tahu může vzít kartu, která je alespoň z jedné strany volná – sousedí tedy se stále se zvětšujícím otvorem po startovní kartě. Hráč, který nasbírá čtyři karty od jednoho druhu dinosaura, může své karty otočit z kostry na nakresleného dinosaura. Pokud ale máte nasbíraného dinosaura neúplného, je možné, že se vám některý z hráčů vaše kosti pokusí i sebrat – resp. ukrást. K tomu slouží tzv. akční karty, které můžete odkrývat v průběhu vykopávek. Akční karty vám umožní krást, vylézt na skálu anebo kartu s druhým hráčem vyměnit. Pokud v balíčku najdete tzv. dvojí tah, pak tato karta vám umožní jako jedinému získat dvě karty v jednom tahu. Což určitě potěší. Všechny toto akční karty mají v sobě skrytou ale malou zradu, která vás a děti donutí trošku přemýšlet, jak tah a hru provést.

Hra končí, pokud dojdou karty dinosaurů anebo pokud se už k žádné kartě nejde dostat. Poté si všichni spočítají body. Ty získávají za dostavěné i nekompletní dinosaury. Hráč s nejvyšším počtem bodů je vítěz.

Jurasik je nenáročná hra pro děti. Mezi dětmi je populární i díky tématu dinosaurů. Děti se při ní naučí plánovat a procvičí si představivost.

Co bychom hře trošku vytkli je grafické zpracování karet. Ze začátku možná budete muset brát do ruky více pravidla, abyste si ujasnili, co která karta znamená. Díky obrázkům vám ne všechny karty přijdou ze začátku jasné. Také doporučujeme větší počet hráčů. Hrát hru pouze ve dvou není ono.

 

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články