SPOLEČNÉ ČTENÍ S DĚTMI – CENNÁ INVESTICE DO BUDOUCNA

Autor: Pavla Hokszová

Čtení dětem je pro rozvoj jejich představivosti a slovní zásoby nezbytné a společně strávený čas u pohádky posiluje vazbu mezi rodičem a dítětem, to není nutné opakovat, to je zcela jasná věc. Proč by ale mělo dítě číst nahlas a k čemu je dobré společné čtení? Jaký přínos mají tyto jednoduché a běžné aktivity pro rozvoj dětské osobnosti? Zcela zásadní. Začněte s touto zábavou ještě dnes.

To, že děti vůbec čtou, místo aby sledovali monitor počítače nebo displej mobilního telefonu, je dnes úspěch samo o sobě. Číst nahlas ale děti neumí. Někdy je až zoufalé poslouchat školáky číst nahlas úryvek z učebnic nebo čítanek. Přitom taková činnost, pokud si ji dítě oblíbí, může ovlivnit nejen jeho intelekt, ale i třeba budoucí povolání. Pro to, aby se hlasité čtení stalo oblíbenou aktivitou, musíte vy, rodiče, udělat několik aktivních kroků.

  1. Čtěte dítěti nahlas vy, každý den, čtěte poutavé příběhy, měňte hlasy, dbejte na dramatičnost příběhu. S dítětem o čteném příběhu mluvte, rozebírejte ho společně.
  2. Zkuste motivovat dítě, aby kousek příběhu četlo samo. Pokud se stydí, střídejte se. Každý může číst jeden odstavec nebo hlas jedné postavy. Pokud k tomu budete mít pozitivní přístup vy, uvidíte, že to bude zábava pro oba.
  3. Jestliže dítě čte samo ve volném čase (už k tomu je na místě vám gratulovat), pořiďte mu zajímavé knížky, které ho opravdu budou bavit. Navrhněte mu, aby četl svým oblíbeným hračkám, které budou poslouchat.

 

Jakmile si na čtení nahlas doma zvyknete a budete to brát jako nedílnou součást vašeho každodenního programu, poskytne vám a vašim dětem silné spojení ve všech oblastech vašich životů. Čtení nahlas je základ pro budoucí zájem o historii, literaturu i o aktuální dění ve světě. Navíc je to skvělý prostředek, jak navázat na to, co potřebujete probrat s potomkem v pubertě. Například otec tak může být blíž své dceři a snáze otevřít některá témata nebo s ní „jen“ diskutovat o různých věcech a rozvíjet tak její zájem o vzdělání a celý svět.

Jestliže budete číst se svými školou povinnými dětmi nahlas, můžete tak u nich vzbudit zájem o právě ve škole probíranou látku přirozeně a nenásilně, dítě pak bude dosahovat lepších výsledků, bude ho učení více bavit, protože bude pozitivně hodnoceno i učitelským sborem. Cílem je probudit u něj přirozený přiměřený zájem o všeobecná témata, rozšířit mu obzory a nabídnout možnost formovat svou úspěšnou a sebevědomou osobnost pro budoucí život.

Čtěte s dítětem nahlas. Čtěte mu vy a nechejte ho, aby četlo vám. Vybírejte příběhy přiměřené věku, poutavá témata vážící se ke školní látce, nepřestávejte s nástupem do školy, naopak, čtěte si společně co nejdéle, klidně až do dospělosti, bude-li o to váš potomek stát. Je to nejen skvělá investice do jeho budoucnosti, ale také příjemně strávený společný čas, který je jen váš. Udělejte si ze čtení večerní rituál se šálkem čaje, neberte to jako povinnost. Uvidíte, jak krásné chvíle se svým dítkem prožijete.

 

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články