ŠEST SKUPIN HRAČEK, KTERÉ DÍTE POTŘEBUJE PRO ZDRAVÝ ROZVOJ

Autor: Lucie Drahošová

Standardem současnosti jsou dětské pokojíčky doslova přetékající hračkami. Kvantita ovšem v tomto případě rozhodně neznamená kvalitu. Pokud je totiž dítě obklopeno hračkami stejného typu, bude strádat – bez ohledu na jejich počet. Pro komplexní rozvoj dětí je totiž zapotřebí šest různých skupin hraček, které dohromady plně rozvíjejí kreativitu, osobnost i motoriku.

Hudební hračky

Děti milují hudbu i tanec a s jejich pomocí mohou nenásilnou hravou formou skvěle trénovat paměť i pohybovou koordinaci. Malý bubínek, klávesy či xylofon by proto neměl v žádném pokojíčku chybět.

Hračky pro pohyb

Tělesný rozvoj a pohyb působí i na klíčové oblasti mozku dítěte, proto jeho přítomnost v životě dětí nelze podceňovat. Nemluvě o strašáku jménem dětská nadváha. Míč, kolo či jiná pomůcka, která vybízí k pohybu, je proto skvělou volbou.

Hračky „z reálného života“

Sada pro malou doktorku, pokladna a hrstka mincí, kuchyňka a nádobí nebo třeba souprava nářadí pro malé kutily – takto vypadají hračky imitující reálný život, které jsou pro děti jedny z nejdůležitějších. S jejich pomocí si totiž děti zkoušejí různé role i životní situace, které pak v reálném světě snáze zvládají.

Hračky pro mozkové závity

Mozek je potřeba trénovat, aby se rozvíjel. Hlavolamy, vkládačky, puzzle či rébusy by proto neměly chybět ve výbavě dětí jakékoliv věkové kategorie. Právě tyto hračky podporují logické myšlení, které následně ovlivňuje vývoj dítěte v dalších klíčových oblastech.

Kreativní hračky

Kreativní prostředky umožňují člověku vyjádřit své emoce a projevit se třeba i v době, kdy ještě neumí ani mluvit. Jako dospělí na kreativní činnosti často zapomínáme, u dětí jsou ale nesmírně významné i pro rozvoj kreativity. Barvy, pastelky, plastelína či křídy by proto v každém pokojíčku měly mít své místo.

Knihy

Poslední, ovšem neméně významnou skupinou hraček, jsou knihy. Samy o sobě rozvíjejí paměť, fantazii, slovní zásobu i vědomosti. Když rodiče dětem čtou, budují se navíc silné sociální vazby a děti i rodiče se významně uklidňují – zejména v dnešní hektické době, kdy bývá společného času rodičů s dětmi jen málo.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články