RECENZE: PÍSMENKO K PÍSMENKU

Autor: Helena Vacková

Písmenka jsou lákavá nejen pro dospělé (například ve formě oblíbené hry scrabble), ale i pro děti. A třeba taková hra Písmenko k písmenku zaručeně zabaví jak jednoho prcka, tak i celou skupinu malých hráčů.

Písmenko k písmenku pochází z dílny polské firmy Alexander. Na krabici najdete mimo jiné i obrázek sovičky. Právě tahle „Sova – moudrá hlava“ je označením pro deskovky naučné, vzdělávací – zaměřené na rozvoj duševních a motorických schopností dětí formou učení hrou.

Obtížnost lze zvolit podle věku dítěte

Hra Písmenko k písmenku, která je určená dětem od pěti let, obsahuje 96 písmen, 35 různých obrázků a 30 žetonů. S tímhle základem máte hned několik možností, jak se s prcky zábavnou formou učit jednotlivá písmena abecedy či skládání různých slov. Obtížnost můžete zvolit podle věku a zkušenosti potomka.

U těch nejmenších můžete začít naprosto jednoduše – že vyberete jeden z veselých pestrobarevných obrázků (pro začátek s jednoduchým pravopisem), třeba „auto“ – a necháte dítě, aby z hromádky písmenek vybralo ta správná a slovo z nich samo sestavilo. Prostě písmenko k písmenku.

Povedlo se? Tak zkuste další obrázek, a pak ještě jeden. Dokud to bude vaše dítko bavit. A nebojte se i těžších výrazů. I s takovou „želvou“, „Eskymákem“, „hřibem“ či „ježkem“ si bystrý předškolák za chvilku hravě poradí…

Starší děti skládají slova dle své fantazie

S tímhle balením zcela jistě zabodujete i u více hráčů. Písmenko k písmenku totiž nabízí hned dvě zajímavé verze hry, které nutí malé aktéry k přemýšlení.

Pravidla nejsou vůbec náročná. Jde prostě o to, aby hráči opět za pomoci písmenek pojmenovali kartu s obrázkem. Začne se tak, že na stůl rozložíte na jednu hromádku písmenka – písmeny dolů – a stejným způsobem hromádku obrázků. Nejmladší hráč sejme z obrázků horní kartu a položí ji na stůl, poté si vybere jedno písmenko. Když si vytáhne takové, které patří k obrázku, přidá ho k němu a za to získá žeton. Když písmeno dané slovo neobsahuje, kartičku si nechá u sebe a pokračuje další hráč. Kdo získá nejvíc žetonů, dané kolo vyhrává. Celkový vítěz je ten, kdo vyhrál nejvíc jednotlivých kol.

Hra učí soustředění a nutí k přemýšlení

Pro starší děti je tu pak druhá, těžší varianta. A to ta, že už můžou při hraní obrázky zcela vynechat a z písmenek skládat libovolná slova dle vlastní fantazie. Ovšem slovo musí obsahovat alespoň tři písmena a musí být podstatným jménem v jakémkoli pádě a čísle. Kolo vyhrává hráč s největším počtem sestavených slov. A celkový vítěz je opět ten, kdo vyhrál nejvíc jednotlivých kol.

Kouzelné na této hře je, že si pravidla můžete uzpůsobit podle svého. Fantazii se meze nekladou. A s jakoukoli obměnou stejně platí, že Písmenko k písmenku stimuluje přemýšlení a zároveň učí soustředění a udržení pozornosti.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články