OTESTUJTE SI SVOJI 3D PAMĚŤ

Autor: Martina Bartl

Máte vy či vaše děti paměť jen tak obyčejnou? Když se zadíváte na dům a představíte si ho, vidíte ho jako placku? Pak vám určitě chybí třetí prostor. Každá správná vzpomínka by měla zahrnovat všechny dostupné dimenze a mezi nimi je i třetí rozměr, který z našeho světa dělá to nejlepší místo. Námi vyzkoušená desková hra „Paměť 3D“ procvičí tento třetí rozměr nejen u vás, ale hlavně u vašich dětí.

Na 55 kartičkách s úkoly najdete různě rozmístěné kostičky vždy odlišných barev. Rozdíl je pouze v tom, kolik se jich na obrázku nachází. Podle toho snadno poznáte obtížnost – čím víc kostek, tím náročnější karta je na zapamatování.

V krabičce na vás čekají také přesýpací hodiny, které vaší paměti budou odměřovat čas. A také stovka červených placatých žetonů, které vás potěší, kdykoliv je získáte. Fungují totiž jako vítězné body a dostanete je za správné splnění úkolu.

Na začátku hry si musíte především vybrat karty, které budete skládat. Na jejich výběru závisí obtížnost, která může být velice důležitá podle věku hráčů. Je tedy pouze na vás, jestli zamícháte do hry všechny karty a necháte to na náhodě nebo si vyberete konkrétní jednu složitost.

Na stůl položíte přesýpací hodiny a na velkou hromádku rozložíte také kostky. Ze středu si budete všichni společně vybírat kostky, které potřebujete ke stavbě. Všechno doplní po straně ležící bank plný červených žetonů.

Všichni se pokusíte v každém kole zapamatovat jednu kartu s kostkami, kterou uvidíte na pět vteřin. Pak ji jeden z hráčů otočí zpět, spustí písek v přesýpacích hodinách a v tu chvíli můžete všichni začít stavět. Jakmile se někomu z vás podaří složit celý vzor, upozorníte na to ostatní výkřikem. Soupeři přestanou stavět, protože nebyli nejrychlejší a společně zkontrolují správnost.

Za bezchybné postavení dostane hráč jeden červený žeton. Jestli kdekoliv udělal chybu, musí naopak jeden z dříve získaných bodů vrátit zpět do banku. Pak všichni pokračujete stavbou další karty, třeba s pomalu zvyšující se obtížností. Po odehrání stanoveného počtu karet nebo získání cílového počtu žetonů hra končí a kdo dosáhnul cíle jako první, se stává vítězem.

Paměť 3D je jednoduchou hrou, která se zaměřuje především na pamatování prostorových vzorů, jak napovídá i její název. S tím se pojí také jednoduchý herní princip, který se nemusíte nějak složitě učit. Je jasný od první chvíle, kdy se na hru podíváte a sám z vyplývá z karet.

Stavba ze dvou kostek je vhodná opravdu pouze pro ty nejmenší děti kolem pátého roku. Těm pomůže začít rozvíjet prostorové vnímání, ale ještě po nich nechce tolik. Teprve, až to začnou zvládat bez problémů, můžete postoupit k dalším úkolům, které vyžadují třeba i stavění kostek na sebe.

V obtížnostech je asi zásadní problém celé Paměti 3D. Ve chvíli, kdy karty rozdělíte podle obtížností na čtyři hromádky, dostanete ve všech případech málo úkolů, které se velice rychle začnou opakovat. Přitom by určitě nebyl problém karet přidat do hry víc.

 

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články