MÁ SE DÍTĚ NECHAT PŘI HŘE VŽDY VYHRÁT?

Autor: Helena Vacková

Psychologové varují, že pokud (ať už při hře, nebo v diskuzi) necháme dítě vždy, tedy i nezaslouženě vyhrát můžeme mu způsobit víc škody než užitku.

Mnoho rodičů si stěžuje na to, že hrát jakoukoliv hru s dítětem je náročné nebo nemožné, protože v případě, že dítě prohraje, přichází nepřiměřený vztek, agrese, pláč apod. Děti hází věci po zemi nebo na ní samy leží a vztekají se či s křikem utíkají z místnosti. Změnit to ale mohou právě pouze rodiče, a čím dříve začnou, tím lépe pro dítě.

Prohra je užitečná

Naučit dítě prohrávat není jednoduché, ale nemusí to trvat dlouho, chce to pouze důslednost. Ostatně, jako všechno. Pokud tento rodičovský level zvládnete, bude do života v tomto směru váš potomek dobře připraven. V opačném případě ho může potkat řada životních situací, se kterými si nebude umět poradit nebo pro něj i okolí budou velice obtížné. Není jednoduché prohru zvládnout, prohrát nechce nikdo. Ať jde o hru, prosazení se v diskuzi nebo o získání pracovního místa, touha po výhře je v pořádku. S prohrou se ale každý občas potýká, je nezbytné umět s ní naložit.

Dítě je hnáno strachem, pocitem trapnosti nebo hlouposti, ctižádostí. Žádný rodič nechce, aby se jeho dítě bálo, a přesto nebo právě proto by měl nechat dítě prohrát. Neučit ho, že je správné chovat se agresivně, ale ani se vzdát svého vytyčeného cíle, když nepřichází snadno, a neříkat mu svým postojem „ano, prohry by ses měl bát, je to špatná věc“. Naopak. Pokud dítě není smířeno s tím, že může prohrát, nehrajte s ním. Vysvětlete mu, že prohra není nic zlého, že i vy prohráváte a že není, čeho se bát. Když prohrajete, ukažte dítěti svým postojem, jak prohru zvládáte.

Pomozte mu prohrát

Vyvarujte se tomu, aby dítě mělo pocit, že si vaši pozornost a náklonnost musí zasloužit výhrou a úspěchem, potvrďte mu, že ho milujete, i když se mu nedaří, a že příště bude lépe. Nesnažte se dítě ochraňovat před situacemi, kdy může prohrát, stejně tak ho takovým momentům ani cíleně nevystavujte. Podpořte ho v jeho úsilí bez ohledu na výsledek. Ať jde o sport, školní výsledky nebo jen deskovou hru, ukažte mu, že výhra, stejně jako prohra je normální součástí života.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články