KOLIK HRAČEK DÍTĚ POTŘEBUJE?

Autor: Pavla Hokszová

Jaké hračky kupovat a kolik by jich dítě mělo mít, aby jich bylo „tak akorát“, řeší asi každý rodič. Obstát nátlaku reklam (obzvláště před Vánoci), ale i dětí samotných nemusí být vůbec snadné. Dítěti chceme dopřát vše, aby bylo šťastné, je ale množství hraček rozhodující faktor nejen pro štěstí, ale také pro správný emocionální a sociální vývoj vašeho dítěte? Jak vybalancovat přání vaše, vašeho dítěte, marketingový nátlak a zdravý rozum?

Dítě potřebuje pro svůj zdárný vývoj podněty odpovídající svému věku a v přiměřeném množství. Když je přehlcené malé miminko, dá nám to najevo ztrátou zájmu o hru. Když neporozumíme, začne brečet. Větší dítě už umí reagovat i jinak, ale stále ještě nemá dostatek zkušeností a slovní zásobu na to, aby nám řeklo „už je toho na mě moc, nevím co si vybrat a jsem z toho nervózní. Část hraček mi odeber, nebo začnu být podrážděné a agresivní“. Jednoduše začne být podrážděné a agresivní rovnou a my nemusíme rozklíčovat proč, když má přeci vše, co si přálo. Navíc dítě neprojeví o velké množství hraček takový zájem, jaký by nám udělal radost.

Méně je více

Tato pravda je téměř univerzálně použitelná. Nikdo vám neřekne přesný počet hraček, který je pro dítě správný. Psychologové doporučují darovat dítěti vždy jen jednu hračku, kterou si opravdu moc přeje. O ostatní neprojeví zájem a mohou zůstat dokonce nerozbalené. Anebo zájem projeví, ale po pár hodinách se hračky válí všude a dítě už si na ně nevzpomene. Když zohledníme i finanční náročnost mnoha hraček, můžeme si ušetřit nejen zklamání, ale taky značnou část peněz. Má-li dítě méně hraček, má k nim hlubší vztah. Více si jich váží, říkají psychologové.

Střídejte je

Jestliže má vaše dítě hraček příliš, můžete část schovat a po delším časovém období je prostřídat. To je dobré řešení u malých dětí, ty nebudou protestovat, a když po delší době hračky opět uvidí, budou mít radost. Stejně tak není problém malým dětem hračky úplně zredukovat a třeba část věnovat na charitu. S většími dětmi to tak snadné není, redukce hraček by měla následovat až po společné domluvě. Dítě může být ve finále rádo, že jeho hračky udělají radost ještě někomu jinému. Určitě ale nikdy neberte dítěti hračky oblíbené. Přijde-li „násilně“ o oblíbenou hračku, může si to pamatovat až do dospělosti a jeho křivda je oprávněná.

Bez hraček to taky jde

Když se řekne, že pro dítě jsou potřeba dostatečné stimuly, neznamená to zahrnout ho blikajícími a hracími předměty nebo pytlem plyšáků a nechat ho, ať si hraje. Důležitější je hrát si s ním a jako hračku použít klidně jakýkoliv bezpečný předmět z domácnosti. Vařečky, kelímky, provázky atp. jsou u malých dětí nejoblíbenější. Nechejte dítě, aby si našlo různé předměty a dalo jim využití podle své představivosti. Právě představivost a fantazie se tak u dítěte rozvíjí nejvíce. Venku mohou mnohem lépe posloužit klacky, šišky a kamínky než helikoptéra s alarmem. Zvuky a světla naopak rozvoji představivosti brání, taková hračka už jasné využití má a těžko ji lze použít ještě jinak. Chcete-li batolatům dopřát zvuky a nestačí vám poklice nebo bouchání kostkou o stůl, pořiďte dětské hudební nástroje, jako je tamburína a xylofon.

Promluvte si s Ježíškem

Jestliže chtějí babičky a tetičky nakoupit „tomu svému drobečkovi“ krásné hračky k Vánocům, zkuste se s každým domluvit na jedné konkrétní věci, kterou vaše dítě chce. Počítejte ale raději s tím, že vás nemusí poslechnout a hraček bude více, než čekáte. Nedejte na nátlak svých rodičů, že vašemu dítěti něco upíráte, pokud nepřehazujete dětský pokojíček lopatou. Babičky rády rozmazlují, ale vše by mělo mít takovou míru, jakou jste vy ochotni akceptovat.

Raději plaťte za zážitky

Na některé hračky si dítě vzpomene i po letech, o jiných nebude vědět po pár měsících, na co ale nezapomene celý život, jsou společné zážitky s rodiči a krásné dětství, které jim připravíte. Hračky jsou potřeba, dítě by jich mělo mít přiměřený dostatek, ale někdy je lepší ušetřené peníze v hračkářství investovat do výletu pod stan nebo k moři, do návštěvy kina nebo divadla, do odpoledne v zoologické zahradě. Takové aktivity si děti užijí, budou na ně vzpomínat a poslední model skládacího letadla ani jednorožec s duhovou hřívou jim v tu chvíli chybět nebude.

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články