KOLIK HRAČEK DÍTĚ OPRAVDU POTŘEBUJE?

Autor: Pavla Hokszová

Říkali jste si před příchodem dětí, že nebudete kupovat plyšáky, plastové hračky a vůbec že nebudete pořizovat zbytečně moc hraček? Jaká je realita a jaká je skutečná potřeba vašich dětí?

Děti si rády hrají s předměty denní potřeby, kterých v domácnosti najdou dostatek. Když dostanou krásně zabalenou hračku, možná je více zajímá obal než obsah. Děti si potřebují hrát, ne nutně k tomu ale potřebují mnoho hraček.

Pár hraček stačí

  • Kojenci si vystačí s rukama a nohama, případně uvítají barevná kolečka, chrastítka atp. I to mohou zastat předměty z domácnosti.
  • Batole rádo objevuje, takže když ho pustíte do kuchyňské linky nebo jiné skříňky, samozřejmě pod dohledem, bude maximálně spokojené. Ovšem, že každý rodič chce dítěti koupit hezkou hračku a jako dárek k narozeninám babičky asi nepřinesou sadu nádobí nebo prázdné plastové lahve. Různé studie ale poukazují na to, že má-li dítě hraček jen pár, zájem o ně mu vydrží déle a hra je kreativnější.
  • Od dvou let věku je ideální hračkou stoh papíru na kreslení a pastelky, minimální pořizovací cena, maximální využití a přínos v rozvoji dítěte. Dítě se při kreslení začíná snažit napodobovat tvary, které vidí, je to ideální činnost pro společnou hru s rodičem, která podporuje kreativitu.

Nabídněte hračku podle jejich zájmu

  • U předškolních dětí můžete zvolit opačný postup, než je běžný. Nejdříve vypozorujte, jaký typ hry dítě baví a podle toho nabídněte hračku nebo jen rekvizity. Může stavět kostky, autodráhy, může si hrát na vaření, nakupování apod., nabídnete-li pouze rekvizity, podněcujete dětskou představivost. Dítě nedostane hotový produkt, se kterým už nelze nic tvořit, musí ho vytvořit samo. S takovou metodou nejspíš nevydržíte dlouho, v určitém věku děti budou vyžadovat konkrétní hračky, pořád by ale měly nabádat k vlastní aktivitě dítěte. Více než drahá hotová hračka, která dítě nerozvíjí, poslouží třeba návštěva muzea, vědeckých center určených dětem, kde je možná jakákoliv interakce.

Nejspíše mají více, než potřebují

Kolik hraček je akorát, vám nikdo přesně neřekne. Dalo by se ale říci, že většina dětí má více hraček, než potřebuje. Na druhou stranu nové hračky jsou vždy lepším řešením než tablet, sezení u televize nebo počítače. Každá hračka nabízí alespoň minimální prostor pro společné trávení času dětí s rodiči nebo vrstevníky a pomáhá dítěti zůstat v realitě, nikoliv té virtuální.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články