Jak správně dezinfikovat hračky

Autor: Barbara Kotulánová

Hrůza pro každého rodiče – choroby! Infekční choroby, které si děti nosí of kamarádů, z vůletů, ze školky i ze školy a které celou rodinu vyřadí z provozu minimálně na týden. Je to postrach jak pro malá miminka, tak pro větší děti a jeden z faktorů, který přenosu bakterií přispívá jsou hračky. Můžete dětem opakovat pořád dokola, aby si myly ruce, používat dezinfekční gely, nebo ubrousky, nikdy nemůžete stoprocentně zaručit, že při cestě k umyvadlu jen tak nevezmou do ruky autíčko, nebo že nekýchnou na svého oblíbeného plyšáka. Takže abyste byli v boji s bacily úspěšní, musíte se starat take o to, aby všechny hračky byly čisté.

Plyšáci

Asi nejhorší druh hračky 🙂 Nejen, že se na ně chytá prach, ale do jejich měkkých kožíšků se take strašně dobře otírají upatlané dětské ručičky. Navíc když jsou děti malé, tak je různě cucají a žužlají a když jsou nemocné, tak na ně klidně i smrkají a kýchají. Takže, jak na ně? Ideálně je alespoň jednou do měsíce vyprat podle návodu. Nebo prostě podle intuice, u nás se perou na patnáctiminutový program při 40 stupních, protože si nejsem jistá, že by ty nejoblíbenější vydrželi větší teploty 🙂 A hlavně pozor, pokud plyšák obsahuje baterky, do pračky nedávat!

Samoyřejmě pokud jsou děti nemocné, perte plyšáky průběžně, jak je to zapotřebí. A když vase dítě dostane nového plyšáka a vy se s ním chcete popasovat, než mu ho date na cumlání, ideální je, strčit ho na noc do mrazáku. Nízké teploty zabijí bakterie skvěle, bohužel většinou se plyšová havěť do mrazáku nevejde, takže zbývá klasická pračka. Mrazák je dobrý i pro plyšové hračky, které obsahují baterie, ty by nízké teploty měly vydržet v bez poruchy. Akorát si neporadí se skvrnami a znečištěním, musíte tedy použít mýdlovou vodu a hračky opatrně vyčistit hadříkem.

Silikonové, plastové a gumové hračky

Na lego, Megabloks, venkovní hračky, vodní hračky i autíčka platí to same pravidlo, jako pro plyšáky. Ideální je udělat si jednou za měsíc uklízecí den a všechny je dát do myčky. Lego můžete umístit do sítěk, které používáte na praní spodního prádla. Je to hlavně proto, aby se vám kousky lega neválely na dně myčky a neucpaly třeba filtr.

Do myčky dávejte hlavně kvalitní hračky, u kterých jste si jistí, že se vlivem horké vody nepoškodí. Některé levnější plasty myčku nevydrží, tedy na ně vemte octovou vodu a otřete je hadříkem. To same platí pro elektronické hračky. Jakmile obsahují baterky, hrají a blikají, tak do myčky nesmí a musíte je umýt pouze povrchově. Ideální je mix 1 ku 1 – voda s octem. Případně můžete použít i alcohol, nebo nějaký dezinfekční přípravek. Ocet je ale ideální netoxická variant, která dobře dezinfikuje a navíc dětem vůbec neškodí.

Dřevěné hračky

Dřevo má antibakteriální účinky, a tedy se vlastně dezinfikuje samo. I proto jsou dřevěné hračky ideální pro děti všech věkových kategorií. Pokud byste ale chtěli mít stoprocentní jistotu, nebo si s vašim dřevěným vláčkem hrálo dítě of soused, které podezřele často kýchalo, pak doporučujeme zase otřít octovou vodou a hadříkem.

 

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články