JAK SI HRAJÍ UNAVENÍ RODIČE?

Autor: Pavla Hokszová

Každý rodič řeší občas dilema, jestli si alespoň trošku odpočinout, nebo si místo toho hrát s dětmi, které to neoddiskutovatelně z mnoha důvodů potřebují. Jak při únavném celodenním zápřahu nepadnout vyčerpáním a současně dopřát našim potomkům tu nejdůležitější činnost, společnou dětskou hru? Tady je pár tipů pro takové situace.

Nastavte pravidla, předejte iniciativu

Domluvte se s dítětem předem, kolik času věnujete společné hře a jaký program bude následovat. Na nastaveném programu trvejte, přestože vás dítě bude přemlouvat. Pokud bude na taková pravidla zvyklé, v případě, že jste unaveni, to oceníte víc než jindy. Nebojte se dítěti říct, že jste unavení, že musíte zvládnout ještě jinou aktivitu, jednoduše řekněte pravdu. Dítě to přijme lépe než lež, byť dobře míněnou. Během společného hraní, kdy vám hlava padá únavou, nechejte hlavní iniciativu a vedení hry na dítěti. Nejenže to pro vás bude méně náročné, ale jemu taková činnost pomáhá trénovat představivost a celkově podporuje osobnostní rozvoj.

Kroužky vítány, televize neuškodí

Máte-li opravdu málo času na společné aktivity, přihlaste dítě do kroužku, který ho bude bavit. Dítě by nemělo mít kroužky každý den, musí mít čas na učení, odpočinek a volný čas pro sebe. Když ho ale zaujme např. dramatický kroužek, může vám doma přehrávat role, které se naučilo. Být divákem je ideální činnost pro unaveného rodiče. Někdy situaci zachrání pohádka v televizi, před spaním zase na CD. Nemělo by to být pravidlo, ale jednou za čas vám takový prohřešek dítě rádo odpustí. Chcete-li přeci jen před spaním číst, v knihkupectví seženete krátké pohádky určené právě unaveným rodičům.

Tipy pro unavené rodiče

Kromě toho, že vám dítě může doma hrát divadlo, je dobrou aktivitou pro unavené rodiče například hra na farmu, kde onemocnělo zvíře. To nemocné zvířátko jste vy a vaše dítko, veterinář, vás léčí a zjišťuje, jak vás postavit na nohy. Chce to trochu fantazie, ale žádnou fyzickou námahu. Nachystat můžete doma s dítětem i překážkovou dráhu, potřeba je trošku místa a běžný nábytek. Stůl se podleze, židle přeskočí apod. Stačí, když dohlédnete na bezpečí vašich dětí. Posloužit může také třeba pečení bábovky, tato činnost už nějakou aktivitu vyžaduje, ale je poměrně nenáročná. Máte-li sílu vyrazit do parku nebo lesíka, zkuste navrhnout dětem postavit domeček pro skřítka z přírodních materiálů, které si nasbírají. Vy můžete jen hodnotit a chválit. Taková zábava je na celé odpoledne.

Nuda prospěje

Není nezbytné, abyste dítěti vyplnili každou minutu jeho volného času, není to ani žádoucí. Dítě v předškolním věku chce trávit čas s vrstevníky, vystačí si nějakou dobu samo s oblíbenou hračkou a navíc se může klidně i nudit. Nuda ho vede k samostatnosti, ke kreativitě. Není potřeba, aby jen pasivně přijímalo program, který mu nachystáte vy. Proto dopřejte vašemu dítěti i trochu nudy, třeba během chvilky na vaši odpolední kávu.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články