ČERVENÁ KARKULKA: NAJDE CESTU K CHALOUPCE?

Autor: Helena Vacková
Štítky:

Kdo by neznal pohádku o Červené Karkulce, která jde s košíkem dobrot do lesa navštívit nemocnou babičku. Ve stejnojmenné hře z řady SmartGames je vaším úkolem roztomilé dívence pomoct najít cestu k domečku. A nejen jí.

Jak už bylo zmíněno v jiném článku, hry z řady SmartGames jsou určeny pro jednoho hráče, což možná někteří rodiče uvítají. Tedy pokud si ovšem děti se zadáním bez vás poradí. Jde totiž o hry logické, u kterých na dané téma v několika úrovních obtížnosti hledáte správná řešení. A tak je jasné, že mnohé úkoly prckům řádně provětrají mozkové buňky.

Bonus v podobě obrázkové knížky

Ne jinak je tomu u Červené Karkulky, která je určena dětem od čtyř let. Příběh této hry je jasný. Dívenka se vydá do lesa, aby své nemocné babičce přinesla něco na zub. Cestou však potká lstivého a hladového vlka… Jak pohádka dopadne? Tak to každý rodič určitě ví.

Děti, které povídku neznají, se s ní můžou před zahájením hry rychle seznámit. V krabici totiž najdete i knížečku, která pomocí působivých ilustrací prckům pohádku přiblíží. To je takový bonus, jenž z malého hráče může navíc udělat rázem také vypravěče. Knížka je totiž beze slov, takže dává i průchod fantazii – tedy v rámci možností a při zachování linie příběhu.

Co ke hře potřebujete?

A teď, když jste si s potomkem Červenou Karkulku převyprávěli, se pusťme do samotné hry. Už obrázek na krabici napoví, že úkolem hráče je pomoci Karkulce, která bloudí lesem, najít cestu k chaloupce.

Takže si vybalte zelenou plastovou herní plochu les s šestnácti otvory, do kterých patří figurky stromů. K dispozici máte ještě domeček, pět dílků cesty a dvě hlavní postavy – Karkulku a vlka. A samozřejmě chybět nesmí brožura, která vám nabídne celkem osmačtyřicet zadání – polovina se hraje pouze s postavou Karkulky, druhá pak i s vlkem.

Najdete cestu k chaloupce?

Jednotlivá zadání vám ukazují rozmístění figurek na hrací ploše. Zasaďte si stromy, Karkulku, domeček – na ten pozor, musí být správně natočen! A teď už stačí jen z obdélníkových dílků sestavit cestu od Karkulky ke dveřím chaloupky. Anebo obráceně? To je na hráči, jakou taktiku si zvolí.

Každý úkol má jedno správné řešení, které je zobrazeno hned na druhé straně karty. Pokud si tedy vaše dítě bude hodně lámat hlavu, nápověda je hned po ruce. To však může být někdy na škodu – přeci jen někteří mrňousové nemají tolik trpělivosti a chtějí k výsledku dospět bez námahy…

Vlk v akci

Ke druhé polovině rébusů budete potřebovat ke Karkulce i vlka, přičemž každá postavička musí do chaloupky vstoupit jinými dveřmi. To je záludné a malí řešitelé musí mnohem víc přemýšlet nad prostorovým uspořádáním cestiček.

Když si nebudou vědět rady, připomeňte jim, že v pohádce je vlk rychlejší, tudíž jeho pěšinka bude kratší.

Malá nápověda

Jistě si také všimnete, že v knížečce je pro hráče i malá nápověda. Barevné kytičky na spodní části zadání ukazují, jaké části pěšinek (se stejně barevnými kytičkami) se mají v konkrétním případě použít. Možná je právě tenhle prvek trochu zbytečný, protože bystré dítě si podle mě poradí (dřív nebo později) i bez „taháku“.

Mějte hru vždy po ruce

V každém případě jde ale o hru velmi zábavnou, kterou jistě děti po pár minutách nezastrčí zpátky do krabice. Třeba u ní některé nevydrží vysedávat dlouhé minuty, určitě se k ní ale vrátí. Protože je bude zajímat, jakou pěšinou se Karkulka s vlkem k babičce vydají příště.

Hledání cesty je prostě skvělá zábava, která je navíc učí prostorové představivosti a také umění koncentrovat se.

VĚK : 4+

VÝROBCE : MINDOK

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články