ZÁBAVNÉ HRY, JAK ZLEPŠIT NÁVYKY OSOBNÍ HYGIENY

Autor: Eva Kudrna

Děti se nejlépe učí aktivitami. Máme pro vás několik her, které můžete doma praktikovat a pomocí nichž můžete zlepšit návyky osobní hygieny nejen u dětí.

Hra na přenos bakterií

Tahle hra ukazuje, jak se jednoduše přenáší viry a bakterie z jedné osoby na druhou. Připravte si smyvatelnou barvu a naneste si ji na ruku tak, aby to potomek nevidět. Potom hlasitě kýchněte do ruky a začněte sahat na různé věci, kam se přenese trocha barvy. Poproste dítě, aby chodilo za vámi a dotýkalo se stejných míst s barvou.

Po hře dítě požádejte, aby spočítalo místa, kde utkvěla barva – vlastně bakterie. Upozorněte na to, že jste kýchla do ruky a neumyla si ji. Proto roznášíte po celém bytě bakterie, kterými se můžou nakazit ostatní.

Třpytivé ruce

Při této hře se trochu zašpiníte. Abyste si správně umyli ruce, měli byste si je umývat alespoň 30 sekund. Přiznejme si narovinu, tohle dělá málokdo z nás. Skvělým příkladem, jak dětem vysvětlit, že je správné mytí rukou mýdlem důležité, jsou ruce posypané třpytkami. Třpytky představují jednotlivé bakterie. Přilepí se všude, kam to jde, a nejdou odstranit rychlým spláchnutím vodou.

Poproste potomka, aby si ruce nejdříve umyl jen tekoucí vodou. Po neúspěšném pokusu mu podejte mýdlo, kterým během chvilky odstraní většinu třpytek. Je to skvělý způsob, jak upozornit dítě na to, že je mýdlo v hygieně skutečně nezbytné.

Dobré a špatné návyky

Toto je jednoduchá hra, kterou si můžete zahrát všude. Napište si nebo vymyslete různé druhy návyků a zlozvyků a říkejte je dítěti. To má za úkol říci, které z nich jsou správné a které špatné. Můžete si také o jednotlivých návycích krátce popovídat, proč se dělají nebo co by po nich mělo dále následovat. Za každou správnou odpověď můžete dítě odměnit něčím dobrým nebo slovní pochvalou.

Šarády

Jiná verze oblíbené hry. Na papírek si napište jednotlivé aktivy spojené s osobní hygienou. Večer si můžete sednout celá rodina pospolu a začít hrát. Vylosujte si papírek a předvádějte jednotlivé úkony, mohou to být i zlozvyky. Určitě se všichni hodně nasmějete.

Rozvrhy jednotlivých úkonů hygieny

Na internetu naleznete nepřeberné množství hotových rozvrhů na ranní a večerní hygienu. Vytiskněte si jeden a přilepte ho na stěnu v koupelně. Za splněné úkony můžete rozdávat razítka nebo samolepky a zjistit, zda jste vše splnili podle plánu. Na konci týdne můžete dát dítěti malou odměnu.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články