ZÁBAVA NA PLÁŽ: TABLET I MOBIL NECHEJTE DOMA

Autor: Pavla Hokszová

Ať už potřebujete zabavit děti na pláži u moře nebo u rybníka, vždy to chce hodně dobrých nápadů. Dětem jedna hra na celý den nevystačí. Jestli je chcete mít na očích a nechcete, aby si vymyslely vlastní program, který nemusí být bezpečný, musíte zapojit fantazii.

Předem je asi potřeba zmínit, že vlastní hry a zábava jsou pro děti přínosné. Je na místě, aby si děti program vymýšlely samy, a neuškodí ani, když se budou chvíli nudit. Vždy je potřeba zohlednit věk dítěte a dohlédnout na to, aby se nevěnovalo nebezpečným aktivitám. V létě hrozí nebezpečí úrazu častěji než jindy během roku. Pozor bychom si měli dát také na to, s kým se dítě baví a s kým si hraje. Vyplatí se mít „v rukávu“ spoustu her a zábavy. Ideální (pro dítě) je přibalit s sebou na dovolenou kamaráda, i když pro vás je to starost navíc. Trávit prázdniny o samotě není zábava.

Hračky přibalte s sebou

Malé dítě zabavíte bazénkem s vodou, bábovkami, kyblíkem, lopatkou a bagrem. Je to sice taška navíc, ale vyplatí se vám ji vzít. Vy si asi nezdřímnete ani nepřečtete časopis, pokud nemáte s sebou někoho, kdo vás v péči o dítě vystřídá, ale s tím nejspíš počítáte. Dítě se bude bavit dobře, a když ho to přestane bavit, můžete mu číst z oblíbené knížky, stavět na dece kostky a pauzu si dopřát ve chvíli, kdy si ratolest dá zaslouženého „šlofíka“.

Pro větší děti toho není potřeba tolik. Vodní hrad nebo mlýn lze postavit z písku a přírodnin dostupných na pláži. Nejvíce času budou chtít trávit ve vodě, takže je dobré mít s sebou brýle na potápění, nafukovadla na hraní i pro bezpečnost, boty do vody. Knížka nebo časopis může zabavit v každém věku. Dbejte na to, aby se děti ve vodě pohybovaly jen tam, kde dosáhnou na dno a kde je to pro ně bezpečné.

Když jsou chvíli na souši

Mimo vodu stráví děti asi podstatně méně času než v ní, ale přesto pár takových chvil bude. Když je přestane bavit stavět hrady z písku, mohou si dát závod mezi lehátky, soutěž ve sběru mušlí, zahrát si míčové hry. Ani toto není pro vás zcela odpočinkový program, ale relax si vynahradíte později. Zabavené dítě znamená spokojené dítě i rodič.

Místní služby

V přímořských letoviscích bývají dostupné služby animátorů. Je potřeba počítat s výdajem, ale takový školený personál (většinou hotelový zaměstnanec) vaše dítě zabaví. Je zvyklý mít jich na starost více, takže to vaše si najde kamaráda, potrénuje cizí jazyk a vy si odpočinete. Je-li vaše dítě větší, může si na pláži zacvičit. Cvičitelky, které tuto aktivitu v různých intervalech na pláži nabízí, jsou dnes také již k vidění téměř běžně. A vy se můžete přidat.

Old School tipy

Řada dětí dnes neumí hrát hry našeho dětství. Naučte je piškvorky a lodě na papíru (bez elektroniky), skákat přes gumu (není potřeba kupovat moderní sadu, stačí kus svázané gumy). Menší děti „Honzo, vstávej“ nebo „Čáp ztratil čepičku“, „Rybičky, rybičky, rybáři jedou“. Vezměte s sebou „Člověče, nezlob se“, karty nebo pexeso.

Zavzpomínejte, čím jste se jako děti bavili vy. Tyto hry jsou stejně vhodné i pro dnešní mládež. Není to jednodušší než pustit film na tabletu, pro jejich vývoj je to ale jednoznačně příznivější a navíc se pobavíte spolu jako rodina.

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články