VÝVOJ EMOČNÍ INTELIGENCE U DĚTÍ POMOCÍ HRY

Autor: Barbora Aydin

Rozvoj emoční inteligence by měl být součástí každé výchovy, bez rozdílu věku dítěte. Jen díky tomu budou totiž děti schopny ovládat spoustu sociálních dovedností od empatie až po vlastní emoce. Když dítě neumí své emoce ovládat, dá se to přirovnat ke stavu, kdy neví, co se s ním děje, lekne se, v horším případě se bojí a snaží se s onou neznámou věcí bojovat, což se projevuje zejména pláčem, vztekem atd. Proto je důležité, abychom je na takovéto chvíle my, rodiče, připravovali, ideálně hrou, která je jim nejbližší.

Jak rozvíjet emoční inteligenci?

Velmi dobrým postupem je zvolit takovou hru, která bude bavit jak rodiče, tak dítě. Během ní se postupně uvolníte, budete si blízko a užijete si společný čas. Děti navíc od rodičů moc rády odkoukávají, takže jim budete i vzorem a dobrým učitelem. Díky hrám se dítě snáze naučí vyjadřovat emoce, pojmenovávat je, prosadit se ve společnosti nebo si uvědomí, jak je důležité mít dobré vztahy s druhými.

Jak může hra děti emočně rozvíjet?

Hra je příležitostí, kdy má dítě možnost vyzkoušet si, jak se zachovat v různých situacích, které v budoucnu nevyhnutelně nastanou. Během hry se dítě učí, jak v daný moment správně vyjadřovat svoje myšlenky a pocity, jak se rozhodovat či to, že je za svá rozhodnutí nutné nést zodpovědnost. Hra zároveň silně posiluje představivost a kreativitu jedince, což je pro děti obzvláště důležité. A v neposlední řadě hra napomáhá rozvoji emoční inteligence také tím, že podporuje sebedůvěru.

Jednoduchou formou je například pouhé nakreslení různých tváří na papír. Potom si s dětmi ukazujte a povídejte o jednotlivých emocích. Sami jim můžete vyprávět, kdy jste byli smutní, kdy zase veselí a nechte je, ať naopak vypráví ony, jak se cítí, kdy jsou šťastné a podobně.

 

 

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

KAM VYRAZIT S DĚTMI NA LYŽE?

Přemýšlíte, kam s dětmi u nás vyrazit na lyže, a nechce se vám do vyhlášených středisek v Krkonoších? Zkuste menší ...