UŽIJTE SI ZÁBAVU S DĚTMI I ZA DEŠTIVÉHO POČASÍ

Autor: Helena Vacková

„Ptát se, proč lidé hrají hry, je něco podobného, jako když se ptáte zamilovaného člověka po motivech jeho zamilovanosti,“ řekl kdysi spisovatel J. A. Thompson. Ano. Hravá povaha je jedním z charakteristických rysů většiny z nás. A také platí: „Kdo si hraje, nezlobí.“

Tak pojďme na to. A nejlepší bude, když vaše děti ke hře přiberou i nějakého kamaráda.

Kimova hra

Skvělá hra, která navíc dítkám procvičí paměťVymyslel ji slavný anglický spisovatel Rudyard Kipling, autor nesmrtelné Knihy džunglí. Jméno dostala podle hlavního hrdiny Kiplingova románu Kim.

Hra je naprosto jednoduchá. Posbírejte doma zhruba dvacet drobných předmětů, které vám přijdou pod ruku (například tužku, pastelku, sponku, kartáček na zuby, kuličku, klíče, hřeben, šroubek…) a vyskládejte je na zem nebo na stolek. Pak zavolejte děti, nechte je předměty zhruba minutu pozorovat. Poté je zakryjte.

Rozdejte dětem papír a tužku a dejte jim zhruba tři minuty na to, aby vypsaly všechny předměty, které si pamatují. Vyhrává ten, kdo má toho na seznamu správě zapsaného co nejvíc.

Co se změnilo?

I tahle hra trénuje postřeh, organizačně není vůbec náročná a zapojit se může libovolný počet dětí, případně dospělých.

Hráči si mezi sebou určí jednoho detektiva. Ostatní se postaví ke stěně a detektiv si je dvě až tři minuty pozorně prohlíží. Pak odejde na tři minuty za dveře a mezitím na sobě každý z hráčů změní jednu věc. Jeden si například sundá bačkory, druhý si s třetím vymění triko, další vyhrne rukávy, holčička rozpustí vlasy…

Když se detektiv vrátí, pátrá, co se na kom změnilo. Za každou správně odhalenou změnu získá bod. Takhle se postupně v roli detektiva vystřídají všichni. Vyhrává ten, kdo má nejvíc bodů.

Zkouška hmatu

Zkouška hmatu dětem cvičí smysly, v tomhle případě cit v prstech.

Sáhněte do kasičky a připravte deset korunových mincí, deset pětikorunových a stejný počet dvacetikorunových. Smíchejte je všechny dohromady. Dítěti zavažte oči šátkem a připravte si stopky. Až mu dáte znamení, začne mince třídit na tři samostatné hromádky – každý druh na jinou. Za jak dlouho dokáže peníze správně roztřídit?

Čuníkův ocásek

U téhle hry se především malí hráči pěkně nasmějí. Namalujte na čtvrtku čuníka, kterému chybí ocásek. Pak dětem zavažte oči, dejte jim do ruky tužky a nechte jednoho po druhém, aby čuníkovi ocásek poslepu přimalovaly.

Ale ať to neodbudou! Ocásek má být krátký a pěkně zakroucený. Kdo ho namaluje na správné místo?

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články