UČENÍ HROU V 17.-18. MĚSÍCI

Autor: Redakce

Batolata v tomto věku zvládají spoustu nových věcí, dokážou samy vylézt po schodech, otáčet stránky v knize, napít se z hrnečku bez vylití jeho obsahu, hrát si s knoflíky a tlačítky, začínají čmárat pastelkou. Viditelně projevují lásku ke svým hračkám a mají rády společnost. Co vše s nimi můžete doma dělat? Přinášíme několik tipů na ukrácení volné chvíle a podporu dětského sebevědomí.

Poproste partnera, aby přinesl domů z práce potištěné papíry, jejich spotřeba je v tomto věku enormní. Jakmile prcek dočmárá jeden obrázek, s radostí se vrhne na další.

Zásobte se hračkami (klidně formou výpůjčky od kamarádek) s množstvím knoflíků, tlačítek, provázků, zipů apod. Mačkání, otáčení a tahání je náročné pro mozek i ručičky, díky tomu zlepší jemnou motoriku.

Podporujte dítě v samostatném oblékání a svlékání, vyzbrojte se však velkou trpělivostí. Odměněni budete zoufalým křikem, že to nejde, ale po několika pokusech radostným vítězným úsměvem.

Pozorně ho poslouchejte, když vám něco vypráví (a vy mu samozřejmě nerozumíte), reagujte a odpovídejte tak, jako byste se spolu normálně bavili. Musí nabýt dojmu, že máte zájem o komunikaci a snažíte se porozumět.

Neváhejte použít pochvalu kdykoli a kdekoli. I když mu mnoho věcí ještě nejde od ruky, nešetřete povzbudivými slovy, čeká na ně.

Neběžte k batoleti ihned s pomocnou rukou. Pokud se mu nedaří hned postavit věž z kostek, nechte ho, ať se snaží, bude to sice trvat dlouho, ale bude mít radost, když to zvládne sám. Třeba nakonec přijde na to, jak postavit věž jiným způsobem. Snažte se vystihnout správnou chvilku, kdy pomoci, aby ho neúspěch tolik nebolel.

Uklidněte ho, když se nedaří. Jeho touha po úspěchu je velmi silná, i když často překračuje jeho dosavadní schopnosti. Když se hněvá, nejdřív ho uklidněte, pak si k němu přisedněte a ukažte, jak správně vyřešit problém. Poté ho povzbuďte, ať to zkusí samo.

Recitujte a tleskejte, v tomto věku má každé dítě rádo melodické říkanky, při kterých se tleská nebo dupe (určitě znáte: Paci paci pacičky, táta koupil botičky a maminka pásek za myší ocásek nebo V naší kuchyni bijí hodiny tik tak, tik tak, tik taky, tik tak…)• Začněte s barvami. I když názvy po vás nezopakuje, je důležité, aby si dítě začalo pomalu uvědomovat rozdíly mezi barvami.

Pořiďte mu dětskou židličku nebo pohodlné křesílko. Batole sedává s nataženýma nohama, koupí dětského nábytku mu umožníte sedět správně tak, aby mělo nožičky ohnuté v kolenou a položené na zemi. Učte ho také, jak se správně k židličce natočit a dosednout.

Pravá, nebo levá ruka? V klidu pozorujte, kterou ručičku začíná používat k důležitým úkolům, rozhodně se ho ale nesnažte přeučovat z levé na pravou. Nadělalo by to více škody než užitku. Všimněte si například, kterou rukou při stavění věže položí poslední kostičku – právě tato ruka by měla být jeho dominantní.

A co bezpečnost? Batole je velmi zvídavé a zkouší nové kousky. Upozorněte ho občas, aby si dávalo pozor, že je to nebezpečné. Ale nepřehánějte to, v takovém případě by mohlo být dítě ustrašené a obávat se nových zážitků.

Naše tipy na vhodné hračky v tomto věku:

Skládanky a stavebnice z kostek

Batole rádo buduje nové věci a následně je bourá, zkouší, co vše se dá z kostek vyrobit.

Hračky do vody

Snad každé dítě se rádo večer cachtá ve vaně a hraje si s různými hračkami a nádobami. Vhodné jsou konvičky, kelímky, balonky apod.

Hračky na tahání

Hračky na provázku může dítě jednoduše tahat za sebou nebo vedle sebe, a přesto ho málo rozptýlí, takže si na chůzi může dávat lepší pozor.

Nádobíčko pro holky, nářadí pro kluky

Děti se učí nápodobou činnosti dospělých, naštěstí je to pro ně zatím jenom hra. Pořiďte jim dětské nádobíčko, krájecí ovoce a zeleninu nebo sadu kutilského nářadí. Skvěle si s tím vyhrají.

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články