STOLNÍ HRY A JEJICH VLIV NA DÍTĚ

Autor: Barbora Aydin

Čas od času dá snad každý rodič do rukou dítěte tablet nebo na televizi pustí pohádku, aby se na chvíli zabavilo. To je v určité míře v pořádku, ale rozhodně do domácí zábavy zapojujte i stolní hry, které dají vašemu dítěti mnoho dovedností.

Jakou hru vybrat?

To záleží čistě na vás. Snad nejoblíbenější hrou je Člověče, nezlob se či pexeso, ale nové hry se objevují jako houby po dešti, je tedy jen na vás, kterou zvolíte. Zohledněte u toho věk dítěte. Při výběru se snažte myslet na to, že nemusí jít vždy jen o hru zábavnou, ale i vzdělávací, tedy takovou, která dětem něco dá, naučí je něco nového.

Proč hrát společně?

Deskové hry jsou skvělým prostředkem, jak si užít společně strávený čas. Děti se při hře zklidní a začnou se soustředit pouze na hru. Zároveň trénují sociální dovednosti, tedy chování ve společnosti. Například se procvičí v takové základní věci, jakou je čekání, až na ně přijde řada, tedy v trpělivosti.

Vhod přijde i občasná prohra. Je jasné, že někdy budete chtít nechat dítě vyhrát, ale pozor, abyste mu tím spíše neuškodili. V životě nebude vždy vyhrávat a právě stolní hry jsou skvělým způsobem, jak na to děti připravit.

Každý tah figurkou, každé otočení kartičky pexesa je rozhodnutím dítěte, za které nese zodpovědnost. Někdy ho bude možná litovat, ale některé věci nelze vzít zpět a to je další zásadní poznatek, který děti získají.

A konečně již zmíněný čas strávený spolu – je snad tím nejhlavnějším, proč bychom si s dětmi měli hrát. Děti proti rodičům, holky proti chlapcům – společným hraním posilujeme vztahy a zlepšujeme komunikaci v rodině.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články