SOCIALIZACE DĚTÍ ANEBO PROČ POTŘEBUJÍ KAMARÁDY?

Autor: Barbora Aydin

Je jen otázkou, v jakém věku k tomu dojde. Představte si sami sebe, že byste se pořád stýkali jen se svými rodiči nebo neměli vůbec žádné přátele. Chyběli by vám? Určitě ano. Stejně tak to je i s dětmi, u kterých se touha po „kamarádech“ projeví kolem jednoho roku. Na hřišti nebo v herně si všimnete toho, jak chodí za dětmi a snaží se o kontakt. Jsou jimi fascinováni. Spíše než o navázání přátelství se ale dá hovořit o tom, že děti objevují, jak to v kolektivu funguje a snaží se do něj zapadnout. Nejde však o vyhledávání přátelství v pravém slova smyslu, protože jeho smysl děti ještě nechápou. Prostě jen chtějí být s dětmi. V tomto období mohou vznikat i různé konflikty, protože děti si neuvědomují, že všechno jim nepatří, a neznají pravidla férové hry. A právě tento čas je skvělý na to, abychom my, rodiče, začali vysvětlovat, jak to v kolektivu funguje.

Proč brát děti do kolektivu?

Už od raného dětství je dobré brát děti do kolektivu, protože se od ostatních dokáží spoustu věcí naučit. Pláč, smích, chování druhých, špatné i dobré chování, to vše děti velmi intenzivně vnímají a přijímají za své. Právě zde také aplikují vzorce, které si osvojily doma, a nadále je rozvíjí.

Kam zajít?

  • V útlém věku není potřeba děti do kolektivu násilně začleňovat. Zhruba od tří let je ale dobré děti s ostatními dětmi propojovat. K tomuto účelu vznikají rodinná a mateřská centra, kde se vydovádí nejen děti, ale i maminky obvykle najdou společnou řeč. V takovýchto prostorách bývají často připraveny různé programy, například tanečky či různé kreativní činnosti.
  • Pokud je venku hezky, tím nejlepším místem bude vždycky hřiště, které se hodí takřka pro všechny. Stejně fungují i parky, kde je prostoru pro různé aktivity spousta.
  • Chcete-li děti svým způsobem rozvíjet a víte, že je něco velmi baví, zkuste je přihlásit do různých kroužků. Tam si určitě s někým padnou do noty a najdou si kamarády.
  • Skvěle fungují i jesličky či školky, kam můžete dávat děti klidně jen na pár dní v týdnu, pokud nechcete každý den. Úspěšná socializace téměř zaručena!
  • Pokud má vaše dítě dobrého kamaráda či kamarádku, co společně naplánovat nějaký výlet nebo návštěvu, klidně i přes noc? Taková pyžamová party s popcornem nemá chybu!

Moje dítě si nechce s nikým hrát

Máte doma děťátko, které se do chodu kolektivu nezapojuje? Nevadí. I přesto ho někam pravidelně berte. I pokud má introvertní sklony, dětský kolektiv mu rozhodně neuškodí.

 

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články