RODINNÉ HRANÍ VS. JEDEN RODIČ NA JEDNO DÍTĚ

Autor: Barbora Aydin

Děti potřebují ke hře partnera, který jim bude ukazovat svět a učit je nové věci. Největšími herními „parťáky“ jsou od počátku rodiče. Děti si mohou hrát s jedním z nich nebo s oběma, obojí přispívá ke skvělým vztahům a dítě dostává to nejcennější – čas strávený společně.

Rodina je místem, které děti socializuje jako první ještě předtím, než nastoupí do jeslí či do školky. Proto by právě rodiče měli být těmi, kteří předávají první poznatky a sociální dovednosti a hra je ideální forma. Aktivity, které s dětmi rodiče dělají, se odvíjí od zálib či preferencí, a to nejen rodiny jako celku, ale také matky a otce.

Pohlaví

Dítě vnímá rozdíly mezi tím, zda komunikuje s mužem, či ženou. Malé děti mají ve vyjadřování často problémy s rozeznáváním gramatických osob, například říkají Petr byla doma a Maruška byl na zahradě. Přítomností obou pohlaví si i v jazyce dělají pomalu jasno. Také se nenásilně učí rozpoznávat rozdíly mezi pohlavím, například fyziologické, jako jsou vousy či ňadra.

Společným hraním ale také upevňujete rodinné vztahy. Pokud si spolu pravidelně sednete a budete trávit čas aktivně spolu, ať už venku nebo při stolních hrách, dáte svému dítěti to nejlepší, co můžete. Každý z rodičů má jiné vyjadřování, jiné reakce na situace a dítě má možnost při společné hře převzít to, co samo uzná za vhodné. Pokud si dítě hraje pouze s jedním rodičem, setkává se pouze s jednostranným názorem. Pokud jsou přítomni oba dva rodiče, dítě vidí, že oba mohou mít rozdílné reakce, což mu pomůže s obtížnými situacemi v budoucím životě.

Role otce

Otcové bývají zpravidla těmi, kteří zajišťují ekonomickou stránku, což se odráží hlavně na tom, že domů chodí později a s dítětem tráví méně času než matky. Proto je důležité, aby byl otec přítomen co nejčastěji nejen společné hře, ale aby s dítětem někdy trávil společné chvíle i sám. Právě méně běžná přítomnost otce je pro děti obvykle „výhodou“ – otec si více užívá samotnou hru či dobu strávenou s dítětem, a proto mu nezbývá tolik prostoru na samotnou výchovu a dítěti dovolí víc než maminka.

Role matky

Vztah matky a dítěte je jasně daný ještě předtím, než se dítě narodí, a je logické, že dítě matčinu pozornost vyžaduje nejčastěji. Právě ona je tím, s kým se dítě cítí nejjistěji a před kým dokáže otevřeně projevit své city. Maminky jsou při hře také opatrnější a do nových dobrodružství se pouštějí méně než otcové.

Ačkoliv jsou velmi často přístupy obou rodičů rozdílné, každý z nich je pro vývoj dítěte velmi důležitý.

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články