Pět důvodů proč by děti měli sportovat

Autor: Barbara Kotulánová

Čím dál tím víc se bije na poplach kvůli špatnému dětskému stravování a dětské obezitě. A i když je několik příčin, které k dětské obezitě vedou, jedna z těch hlavních je snížená fyzická aktivita, která začíná už v tom nejnižším věku. Zatímco ve školách se stále klade důraz na tělesnou výchovu, mimoškolní aktivity jsou často spíše pasivního charakteru a na pohyb příliš důrazu nekladou.

Pryč jsou doby, kdy dítě přišlo ze školy domů, hodilo batoh do kouta, běželo ven a přišlo domů unavené až po několika hodinách. Rodiče se často bojí pouštět děti ven bez dozoru, a tak spíše podporují hraní počítačových her, nebo četbu doma. I proto je důležité podporovat děti ve vybraných sportovních aktivitách, které je zajímají a baví. Může to být fotbal, jízda na kole, klidně i sebeobrana, jde hlavně o to, aby si vypěstovaly lásku k pohybu a netrpěly nadváhou. Nadváha je ale jen jeden důvod, proč se sportům věnovat, zde je pět dalších.

Položí základ pro celkové zdraví a fyzické dovednosti

Je naprosto jasné, že jeden z důvodů, proč by dítě mělo sportovat, je určitá fyzická zdatnost, výdrž a obratnost. Co si ale rodiče málokdy uvědomí je to, že se nejedná pouze o stávající fyzický stav. Nejde jen o to, že dítě právě teď nevyleze na strom, nebo nechytí míč. Pohyb, který se tělo naučí v mládí, ve stáří nezapomene.

Ale nejde jen o pohybové dovednosti, ale o celkový zdravotní stav. Když dítě pravidelně používá svaly a trénuje, celý organizmus se stane efektivnějším. Při dobré kondici se posílí srdeční sval, sníží se hladina stresu, zrychlí se metabolismus a zlepší se imunitní systém. To jsou všechno velice důležité věci pro celkové zdraví a čím dříve se sportem děti začnou a zvyknou si pravidelně sportovat, posilují zároveň i svůj dlouhodobý zdravotní stav.

Naučí děti mířit na dosažitelné cíle

Děti, které sportují se musí smířit se svými vlastními limity. Na začátku nedoskočí, nechytí míč, nebo se netrefí. To je zklame, protože chodí na sport s určitou představou, kterou vidí v televizi a myslí si, že když půjdou poprvé na karate, že hned budou dobří, nebo jim nedojde, že aby hráli hokej, musí se nejdřív naučit bruslit. Budou se muset smířit s tím, že nejsou v něčem dobří a snažit se postupně zdokonalovat, aby dosáhli vysněných výsledků. To jsou vlastnosti, které se určitě budou hodit i do ostatních sfér života, ať už do osobního, nebo do profesního.

Posiluje sebevědomí

Jde to ruku v ruce s předešlým bodem. Představte si dítě, které na první hodině basketbalu neumí ani driblovat, na fotbale se netrefí do míče, nebo nepřeběhne hřiště, nebo se ve vodě topilo. Ale časem a dostatkem tréninku se to vše změní. Najednou umí nejen driblovat, ale dává koše, fotbalové hřiště přeběhne s přehledem, a ještě dá gól, nebo umí perfektně přeplavat celý bazén.

Málokteré dítě má silné sebevědomí a víru v sebe sama, přitom to jsou dvě velice důležité vlastnosti pro budoucí rozvoj. Ale díky tomu, že se díky sportu naučí vnímat jako schopného jedince, který se dokáže zlepšit, pokud se bude dostatečně snažit a trénovat, jejich sebevědomí vzroste. Může to pomoci i se školním prospěchem, na který mohou aplikovat stejný model. A pokud budou díky snaze postupovat úspěšně kupředu, budou mít i celkovou emocionální spokojenost a stabilitu, která je v životě nenahraditelná.

Dává dětem možnost vyrovnat se s šikanou

Šikana na je školách bohužel běžným jevem, a ne každé dítě se s ní dokáže vyrovnat, nebo ji vyřešit. Sportovní aktivity ale velice pomáhají. Díky tomu, že je dítě fyzicky i psychicky zdatnější, je menší pravděpodobnost, že se stane samo obětí šikany. Ale když už se tak stane, většinou se mohou opřít o svůj tým, trenéra, nebo se šikanování dokáží postavit čelem.

Sport navíc děti naučí, že dělat chyby je lidské a když se tak stane, svět se nepřestane točit. Ale také ví, že když se udělá chyba, má to následky. Nedáte ten poslední gól, nedostanete medaili, nebo si dokonce můžete zlomit ruku. Důležité je vždy vstát a jít dál.

Pomůže rozvinout mezilidské schopnosti

Sportovní aktivity děti naučí spolupracovat s ostatními děti, naučí je poslouchat trenéra a stát se součástí společného týmu. Ve sportu děti používají společný jazyk, aby si předali potřebné informace na hřišti a dosáhli tak společného cíle. To samé platí i ve sportech, které nejsou týmové. Vždy musí umět poslouchat trenéra a komunikovat i s protivníky. To vše posiluje a vyvíjí jejich mezilidské vztahy a dovednosti.

Díky sportu se děti naučí efektivně komunikovat v týmu, což se jim bude později hodit jak ve škole, tak v práci. Dokáží správně vyhodnotit dynamiku společenství a zároveň rozvíjet své komunikační dovednosti. Zároveň respektují ostatní, jejich názory a dovednosti a vyvinou si smysl pro spolupráci.

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články