NĚKOLIK TIPŮ, JAK ZABAVIT DÍTĚ CESTOU AUTEM, LETADLEM I VLAKEM

Autor: Pavla Hokszová

Čeká vás cestování s dětmi a nechcete je „odbýt“ tabletem? Co dělat, abyste se cestou neukousali nudou, nepřišli o nervy a děti měly na ty dlouhé hodiny smysluplný program? Tady je několik tipů na hry, které se vyplatí na cestu přichystat.

Cestování autem

Slovní hry zabaví děti a udrží bdělého řidiče. Zkuste „slovní kopanou“ nebo hru na hádání postav. Dávejte si hádanky, říkejte vtipy. Vymyslete si společně vlastní originální příběh, pohádku, vtipnou scénku. Sledujte okolí a počítejte předměty na své straně vozovky (např. bílá auta), kdo jich napočítá víc? Zpívejte si společně v doprovodu oblíbeného CD. Pro menší děti přibalte malování, pro větší cestovní verzi deskové hry, dětské křížovky. Pomoci mohou drobné rébusy, komiksy a další časopisy, drobné hudební nástroje a zvukové hračky. Některé hry do auta poslouží i ve vlaku a naopak.

Ve vlaku je pohodlí

Vlak někdy nabízí více pohodlí než auto. Ideální je myslet na místenky a rezervovat si dostatek prostoru. Máte-li kupé, můžete zpívat, děti mohou předvádět pantomimu. Desková hra v cestovní velikosti poslouží perfektně i zde. Dost prostoru je pro malování, můžete skládat origami, malé puzzle, hrát karty nebo pexeso. Pokud je místa méně, vymýšlejte společně věty, kdy všechna slova začínají stejným písmenem. Sledujte cestou okolí a současně papírovou mapu trasy, děti mohou objekty, které vidí za oknem, hledat na mapě. Vidíte-li za oknem nějaké zvíře, pojmenujte je, a to jak samce a samici, tak i mládě, můžete přidat místo, kde žijí, čím se živí atp. Nachystejte si předem obrázky s předměty, které si pak budou děti po krátkou dobu prohlížet a z paměti vyjmenovávat, co viděly.

Na dovolenou letadlem

Letadlo je dobrodružství samo o sobě. Letí-li dítě poprvé, možná se zabaví už jen touto událostí. Sledovat dění na letišti, nástup do letadla, vzlet atp. může být vzrušující. Pokud bude doba v letištní hale už příliš dlouhá, může se větší dítě učit cizí slovíčka z tabulí a skládat jednoduché věty. Hravá forma se postará o to, aby neměl pocit, že se něco užitečného učí. Čtěte si pohádku, domalujte v časopise obličejům srandovní prvky, sledujte letadla na dráze. V letadle nabídněte pohádku klidně i na tabletu. Nestahujte do něj hry, ale pohádky nebo filmy mohou výrazně pomoci. Kvůli omezeným možnostem pohybu a ve snaze nerušit okolí se hodí třeba i poslech pohádky na mp3 přehrávači. Můžete si povídat, jaké to asi bude v cílové destinaci, plánovat program a představy kreslit.

Hry na cesty vyžadují trochu přípravy předem, ale vyplatí se mít jich zásobu. Obzvlášť chystáte-li se na delší výlet. Myslet si, že to cestou „nějak ukecáte“, se nemusí vyplatit. Dítě se bude nudit, vy budete nervózní a cesta bude nepříjemný zážitek pro všechny. Pokud tedy nejste táborový vedoucí, který sype hry z rukávu na počkání, věnujte pár chvil pečlivé přípravě a užijte si perfektní společnou dovolenou od prvních okamžiků.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články