NEJ PUZZLE PRO VOLNÉ CHVÍLE

Autor: Martina Bartl

Pokud vaše děti rády skládají puzzle, pak vám tento článek přijde určitě vhod. Zaměříme se v něm na puzzle – a to na puzzle tradiční, ale i tak troch netradiční.

A proč by vůbec měli děti skládat puzzle? Na to nám odpovídá Veronika Nová, spolumajitelka a učitelka mateřské a základní školy v Kolíně. „Děti si hraním puzzlí posilují zrakové vnímání, paměťové schopnosti a zároveň se povzbuzuje jejich zájem o poznávání nových věcí. Je velmi důležité, aby s malými dětmi skládaly první jednoduché skládačky rodiče či učitelé ve školce a navedly děti k sestavení. A právě pro takto malé děti jsou ideální pomůckou tzv. dřevěné mini puzzle.“

Z naší zkušenosti je takových mini puzzlí na trhu nepřeberné množství. Najdete je mimo jiné i u pediatrů, v dětských hernách či koutcích.

DŘEVĚNÁ SKLÁDAČKA NOEMOVA ARCHA

Tato vkládačka je určena pro děti od 18 měsíců. Aspoň takto to píše výrobce, firma Janod. Naše zkušenosti ukazují, že 1,5 leté dítko si s vkládačkou při drobné pomoci dospělého dokáže poradit. Ale každé dítě je jiné a určitě na začátek je vaše pomoc a navigace nutností, aby dítě nebylo zklamáno neúspěchem. Puzzle jsou vyrobeny z masivního dřeva a jednotlivá zvířátka mají úchytky, aby se dětem dobře braly do ruky a lépe s nimi mohly manipulovat. Puzzle samotné jsou krásně pokresleny motivem Neomovy archy a veselé barvy stimulují chuť malého dítěte si hrát.

ZVÍŘÁTKOVÉ PUZZLE NA DESCE

Tyto dětské puzzle jsou určeny pro děti dokonce již od jednoho roku, uvádí výrobce hračky, firma O-oops. Doporučujeme ale zkoušet spíše s dětmi od 1,5 roku. Puzzle jsou z pohledu dítěte podstatně složitější než-li námi uváděná vkládačka Noemova archa. Materiál puzzlí je ze dřeva a dítě si při hraní s nimi trénuje manuální dovednost.

PUZZLE DUO – MLÁĎATA

Starším dětem od 2 let věku můžete již pořídit puzzle složitější. My jsme vybraly ty od firmy Djeco u kterých se děti učí poznávat a pojmenovat mláďata nejoblíbenějších zvířátek (medvídek, slon, sova, ptáček). Puzzle jsou dvoudílné a děti si s nimi hravě poradí. Obsahují 12 puzzlí se všemi základními tvary z tuhého kartonu.

Puzzle mohou s vašimi dětmi růst a k tomu vám mohou pomoci tzv. sady dětských puzzlí ukryté v jedné krabici. Děti nejprve skládají obrázky se třemi nebo čtyřmi dílky a postupně s věkem a jejich zkušenostmi a zručností se dostávají ke složitějším obrázkům, které mají až šestnáct dílků. Samy si tak zvolí rychlost a úroveň skládání.

SADA PUZZLE – LILY SI HRAJE S PANENKAMI

Tyto krásné puzzle pro malé malé maminky roztomilých panenek jsou určeny pro děti od 2 do 5 let. Kufřík obsahuje celkem 4 obrázky z 6, 9, 12 a 16 dílků a skládačky s dětmi rostou. Sada puzzlí rozvíjí u dětí logické myšlení, představivost, pozornost. Děti se naučí rozlišovat barvy, tvary. Velmi důležitou součástí hry je i rozvoj jemné motoriky, protože jednotlivé dílky skládačky jsou vcelku malé (předpokládáme, že dvouleté dítě již hračky nepoliká a nekouše – doporučujeme u nich spíše dohled dospělého).

Puzzle jsou také jedním z pomocníků k určení zralosti v pedagogicko-psychologické poradně. „Někdy se stává, že dítě ve čtyřech letech při vstupu do školky puzzle skládat neumí anebo je nezná. Je ale těžké je znát či umět, pokud mu je rodiče nenabídnou a nenaučí skládat. Nabízejte je proto dětem. Ty první můžete koupit dětem už k 18 měsícům,“ dodává Veronika Nová.

PUZZLE MEDVĚD NA KOLE

Pro starší děti jsou již určeny puzzle o 20 dílcích od firmy EEBOO. Protože jsme tuto značku neznali, pátrali jsme, kde se vůbec na českém trhu vzala a zde je pár zajímavých informací:

EeBoo je americký výrobce hraček, který se specializuje na krásné a dobře vyrobené vzdělávací hry a dárky. Firma vytváří osvěžující hračky a dárky, které jsou 100% originální (žádné licence).  Ilustrace na hrách eeBoo jsou uměleckými díly od známých amerických dětských ilustrátorů knih. Všechno, co značka dělá, je určeno pro rozvíjející a kreativní individuální nebo rodinnou hru. Mnoho z her a aktivit je založeno na klasických formátech, které eeBoo doplňuje veselými uměleckými díly a současným designem. Velké množství produktů eeBoo získalo prestižní  ocenění Oppenheim Best Toy a další ocenění, které jistě mnohým z rodičů dodají pocit kvality. Jediným distributorem a prodejcem této značky na českém trhu je pak projekt a e-shop MAMIEE.CZ, kde jejich výrobky můžete koupit.

A teď již něco k samotným puzzlům z kterých byly naše děti přímo nadšené. Samotné dílky ilustrovala Melissa Sweet a jejich velikost je ideální pro malé dětské ruce. Děti tak postupně odkrývají příběh malého medvídka, který jede do města na kole a cestou se zastaví pozdravit své přátele. Po finálním složení pak mohou děti samy vyprávět a rozvíjet příběh o medvídkovi dál. Hračka je dle výrobce určena pro děti od 3 let. My doporučujeme spíše pro předškoláky.

Zdroj obrázků: webové stránky jednotlivých vybraných výrobců
Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články