MEMOARRR!: VYBIČUJTE PAMĚŤ A HRAJTE O PIRÁTSKÝ POKLAD

Autor: Helena Vacková

Pokud se vaše dítko považuje za přeborníka v pexesu, nadělte mu karetní hru Memoarrr! S ní může svou paměť předvést v plné parádě!

Jde o počin designéra Carla Bortoliniho, jehož výtvor zaujal i českého distributora – firmu Mindok. A tak se v roce 2017 hra, která je určena pro 2–4 hráče od pěti let věku, dočkala i českého zpracování. A nutno dodat, že jde o velmi vydařený kousek.

Hra s příběhem

Ještě než své potomky zasvětíte do tajů hry Memoarrr!, můžete je na hru navnadit napínavým příběhem. Co třeba takto? „Vaše loď ztroskotala. Vy jste se spolu s dalšími kamarády zachránili, ale ocitli jste se na pustém ostrově, uprostřed nějž nebezpečně bublá aktivní sopka. Jenže to není vše. Dozvíte se, že právě na tomto místě se ukrývá pirátský poklad. Dostanete se k němu dřív, než sopka ukáže svou sílu? Najdete skrz hustý sopečný dým a mraky polétavého popílku cestu k truhlici s cennými rubíny…?“

Zní to lákavě? Aby ne. Kdo by nechtěl být majitelem hrstky zářivých drahokamů! Nedostanete je však zadarmo. K jejich získání musíte vybičovat především svou paměť, trochu taktizovat a spoléhat i na špetku štěstí.

Základem je 40 karet

Pravidla hry nejsou nijak obtížná a vaše děti je pochopí vmžiku. Základem je 40 čtvercových hracích karet. Pětadvacet z nich má na jedné straně obrázek dýmu, na druhé kombinaci terénu a zvířete. Tři karty jsou sopky a na sedmi je pak poklad.

Hra začíná tak, že z pětadvaceti karet, které tvoří lokace, vytvoříte pole – 5×5 karet, obrázek dýmu je navrchu. Kartu ze středu bez podívání, co je na ní, odložíte a nahradíte ji zamíchaným balíčkem s poklady, na ně pak ještě přijdou tři karty se sopkou.

Základem je najít shodu

Partie může začít. Soupeři střídavě jeden po druhém (po směru hodinových ručiček) odhalují jednu kartu na libovolném místě plánu. Není to ale jen tak. Hráč, který je na tahu, musí navázat na toho předchozího. Jak?

Jednotlivé lokace sestávají z jedinečné kombinace pěti terénů (pozadí) a pěti zvířat. A vy musíte najít shodu v jednom z nich. Takže pokud hráč před vámi otočil kartu, na níž je tučňák a za ním záplava růžových květů, tak buď musíte najít opět tučňáka, nebo jiné zvíře, avšak s růžovými květy. Objevené karty zůstávají otočené obrázkem nahoru.

Když se karty neshodují, z kola vypadáváte a líznete si kartu sopky. Ostatní pokračují. Kolo buď bude mít vítěze, který získá jeden poklad, nebo na stole zůstanou odhaleny všechny karty.

Zajímavé úpravy i pravidla pro experty

Tím ale hra zdaleka není u konce. Kol je totiž sedm. A do každého dalšího opět nastupuje plná sestava hráčů. Karty se nemíchají, pole zůstává stejné, jen se všechny lokace opět obrátí obrázkem dolů. A zatímco první a druhé kolo bývají spíš o náhodě, v dalších už se můžete blýsknout svou skvělou pamětí.

Když jsou všechny odměny – poklady – rozdané, každý z hráčů si spočítá nastřádané drahokamy. Kdo jich má nejvíc, je celkový vítěz.

Pokud bude někomu základní varianta připadat příliš snadná nebo nudná (o čemž pochybuji), Memoarrr! nabízí i zajímavé úpravy. Ti největší experti můžou do celého mixu přidat i schopnosti zvířat, které celou hru ještě ztíží a zpestří.

Provětrat mozkové buňky není na škodu

Musím říct, že deskovka Memoarrr!, která stojí na vaší paměti a troše taktizování, nás dostala. Je nejen zábavná, navíc i dobře vypadá – je barevná, s veselými motivy, skvělou grafikou. A možná se u ní i trochu zapotíte. Ale provětrat mozkové buňky není vůbec na škodu. Za mě jde o jednu z nejlepších rodinných her poslední doby!

VÝROBCE : MINDOK

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články