JAKÉ SIGNÁLY VYSÍLÁ DÍTĚ PROSTŘEDNICTVÍM HRY A CO ZNAMENAJÍ?

Autor: Pavla Hokszová

Ať už si s dítětem hrajete, nebo ho jen při hře nenápadně pozorujete, můžete se o něm dozvědět mnohem víc, než byste možná čekali. Co vám slovy neřekne, protože toho ještě není schopno nebo se stydí, to vypozorujete z jeho hry.

Komunikace skrze hru

Hra je nejen nezbytná činnost ke zdravému rozvoji dětí, a to jak duševnímu, tak fyzickému či sociálnímu, je to také ideální komunikační prostředek. Dítě se učí nápodobou, své zážitky pak projektuje do hry. Pokud si tedy jen hraje s autíčky, pravděpodobně napodobuje nějakou zažitou skutečnost nebo váš návod, jak si hrát. V prvním případě to může být zážitek z cesty autem, předjíždění, rychlá jízda, nakládání věcí, podržení dveří panence, která nastupuje. Nebo také nadávky za volantem, agresivní jízda, dopravní nehoda. Dítě vám nastavuje zrcadlo. Pokud při hře s autíčkem nadává na ostatní řidiče, pravděpodobně se to naučilo od vás. Oblíbená je hra na maminku a tatínka, zde můžete vypozorovat, jak vnímá váš vztah, své postavení v rodině atp. Podobné je to při hře na školu, na doktora a další.

Hra jako „cizí“ jazyk

Čekáte-li druhé dítě, dejte tomu staršímu na hraní panenku, uvidíte, jak se k ní bude chovat. Pokud se vám během rozhovoru o sourozenci zdá, že prvorozené něco trápí, ale nechce vám to říct, na vztahu k panence postupně poznáte jeho emoce vůči očekávanému potomku. Do hry dítě projektuje různé emoce, pozitivní i negativní, jako je třeba strach. Při pozorování dítěte při hře si můžete všimnout, čeho se bojí, jaké má vztahy se spolužáky, jestli se děsí očekávané návštěvy u lékaře nebo třeba jak moc se těší na letní tábor. Stačí dobře pozorovat, hrát si se svým dítětem a spojit si souvislosti.

Hrou dítě přirozeně komunikuje

Někdy vás dítě při hře jen zkouší, vaši trpělivost, pozornost, důslednost. Například, když opakovaně hází věci na zem přes váš zákaz nebo prosbu, aby to nedělalo, a sleduje vaše reakce. Jindy při hře poznáte, jestli má tolik hraček, že si je už neumí užít nebo si jich vážit, a jestli by víc neocenilo společně strávený čas. Hra je ale dobrý prostředek i pro lékaře, aby zjistil, co dítě trápí, když mu své bolístky popíše na oblíbené hračce. Ve vážných případech poslouží hra i např. policii, která tak šetrnějším způsobem zjistí podrobnosti nepříjemné události. Hra je v dětském věku nezastupitelná a důležitá. Mnohdy stejně nebo i více významná jako čtení, sport a učení. Pro dítě i pro vás.

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články