JAK SI HRÁT S PŮLROČNÍM DÍTĚTEM?

Autor: Pavla Hokszová

Velmi brzy po porodu se začínají se nároky dítěte na matku zvyšovat. Najednou je z miminka půlroční osobnost. Chce se (za)bavit a právě na tyto jeho potřeby je třeba pružně reagovat. Jaký program ale pro dítě připravit, když pozornost na jednu činnost udrží jen pár chvil?

Dítěti už nestačí jen se chovat v náruči. Je to sice stále to nejdůležitější, co mu můžete nabídnout, ale šestiměsíční miminko nespokojeně mručí, vrčí a vydává další všelijaké zvuky, protože se nudí.

Hračky nemusíte kupovat

Určitě má vaše dítě hromadu hraček, možná tak velkou, že si ani se vším nestačí hrát. Kdybyste mu ale dali do ruky plastový kelímek od jogurtu nebo PET lahev, vyhraje si stejně. Ať už si hraje s čímkoliv, jediné, co je důležité, je bezpečí.

Předměty denní potřeby jsou nejzajímavější. Používáte je vy, a proto si je chce dítě taky osahat. Navíc se tak učí, a když mu je pojmenujete, je to vlastně ideální hra. Postupně mu do ruček dávejte různé předměty, zkoumejte, jaké dělají zvuky a jaké mají další vlastnosti.

Hra šokem

Děti v tomto věku baví hopsání v náruči, pohupování, nečekané zvuky, jemné lekání – zkuste na něj „bafnout“ . Platí na ně taky nejrůznější obličeje a výrazy. Prostě, jakýkoliv přiměřený adrenalin v bezpečí rodičovské náruče nebo v její blízkosti.

Jaké hračky zabírají?

Mimo zmíněné všelijaké předměty z domácnosti je skvělá hrazdička s hračkami nebo závěsné houpačky, samozřejmě opět s dozorem. Také hračky, které blikají, vydávají zvuky, šustí, jdou stavět (molitanové kostičky) apod.

Velkou zábavou je vše, co může miminko dělat na bříšku. Úspěch mají ponožky se štěrchátkem třeba v podobě našité plyšové hlavičky pejska.

Děti si v tomto věku strkají do pusy i nožky a tohle je nepochybně zabaví. Maminky doporučují mít dítě i v autosedačce, nejspíš ale jen omezenou dobu, třeba když potřebujete uvařit oběd. Opatrnost se vyplatí v případě vibračních lehátek, mnoho zdrojů varuje před jejich škodlivým vlivem na dětská záda. Pozor také na hračky z tvrdého plastu, které donedávna dítko objevovalo nesměle, nyní s nimi dělá psí kusy a může se poranit v obličeji.

Neztrácejte trpělivost

Musíte stále zkoušet a vymýšlet něco nového. To je skvělé, je to důkaz toho, že máte zdravé zvídavé miminko. Buďte trpěliví a myslete na to, že i nudit se chvíli může, vede to dítě k samostatnosti. Třeba zrovna v takové chvíli se váš drobeček postaví v postýlce poprvé na kolena.

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články