JAK SI VYBRAT SPRÁVNÉ DOMÁCÍ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ NA VAŠI ZAHRADU

Autor: Martina Bartl

Nabídka domácích dětských hřišť je v současné době velice široká. Můžete si koupit dětská hřiště malá, velká, vyrobená z modřínu, smrku, borovice, akátu, nebo třeba luxusního cedrového dřeva v cenovém rozpětí od 10.000 Kč do 250.000 Kč. Hřiště se liší stupněm prefabrikace, ale i vybavením. Parametrů je skutečně hodně a je těžké se v nabídce orientovat, přinášíme tedy přehled toho nejdůležitějšího, na co se při výběru zaměřit.

Nákup domácího dětského hřiště činíme obvykle jednou, možná dvakrát, za život proto je rozhodnutí, které ovlivní vzhled naší zahrady, ale třeba i to, jak náročné, nebo zábavné prvky pro naše děti zvolíme, poměrně složité. Hlavně byste se měli zaměřit na to, jaké prvky budou vaše děti zajímavé, jaké zvládnou, jak velikou plochu můžete zastavět a přemýšlet také nad tím, jak hřiště poroste s vašimi dětmi.

Jak velké hřiště vybrat

Kde začít? Nejdříve si změříme prostor, který jsme pro dětské hřiště naplánovali. Ideálně ve variantě OPTIMUM (prostor, který je ideální, počítáme s rezervou 1 m dopadových ploch ve všech směrech kolem hřiště. Především ve směru dopadových ploch skluzavek a houpaček) a ve variantě MAXIMUM (co se nám na zahradu vejde, opět s rezervou 1 m ve všech směrech kolem finálního hřiště). Je to proto, že máme většinou jinou představu o tom, jak má hřiště vypadat, ale když pak vidíme finální výrobky v showroomu www.hriste-piccolino.cz na Kutnohorské ulici v Praze, dost možná uvidíte, že větší hřiště vám vyhovuje víc.

Design hřiště

Ve druhém kroku bychom se měli zamyslet nad tím, jaký by měl být design hřiště, které chceme na zahradu na – minimálně 10 let – umístit. Zvolíme střízlivější design evropských výrobců (Jungle Gym, Monkey´s, AXI, nebo Palis), nebo se rozhodneme pro extravagantní hřiště z cedrového dřeva s 15tiletou zárukou ze zahraničí ?

Evropští výrobci, jako třeba Jungle Gym, nabízejí promyšlený modulový systém, vyrobený ze smrkového dřeva, který Vám umožní – po prvotní investici – hřiště postupně rozšiřovat o další prvky. Po věži si můžete koupit třeba houpací modul, lanový most k jiné věži, doplnit dětské hřiště o modul piknik, nebo domeček a změnit tak prostor pro pískoviště na nový herní prostor.

Naopak hřiště z cedrového dřeva jsou obvykle dražší, ale již plně vybavena a obsahují prvky, jako herní věž, houpačkový modul a moduly domečků, houpačky, skluzavky, vlajky a volanty ve vysoké kvalitě velmi blízké hřištím pro veřejné prostory a pro další rozšiřování v podstatě neposkytují prostor.

Výrobní materiál

Výběr dřeva, ze kterého je hřiště vyrobeno je také významným prvkem při rozhodování. I u hřišť ze smrkového dřeva se používají hranoly o síle 9×9 cm, nebo hranoly o tloušťce 7×7, které mají, z pochopitelných důvodů, menší životnost a stabilitu. Modřínové dřevo považujeme pro stavbu dětských hřišť za ne zcela ideální, s ohledem na specifické vlastnosti modřínu. Minimálně proto, že časem černá. Cedrové dřevo nejen krásně voní, ale díky jeho odolnosti proti plísním, na něj výrobce často poskytuje 15tiletou záruku.

Povrchová úprava hřiště

Dalším parametrem je povrchové ošetření dřeva a stupeň prefabrikace. Některá hřiště jsou dodávána ve formě čistého dřeva a vyžadují nejen prvotní nátěr, ale i následné pravidelné ošetřování. Dalším krokem je impregnace dřeva, které pak první nátěr vyžaduje až někdy po prvním roce provozu. Hřiště z cedrového dřeva mají v nejdražších verzích nejen speciální ošetření povrchu, ale dodávají se i ve variantě potažené plastem.

Herní prvky

Pokud nekupujete hřiště, které je vybavené už v základu všemi prvky, získáte zajímavý prostor pro postupné vybavování. Můžete si vybrat zajímavé prvky jako je houpací disk, šplhací žebřík, hrazda, dětská houpačka, nebo houpačka typu hnízdo. Ale ty můžete kupovat i na hřiště vybavená a prostě prvky po okoukání vyměnit.

Hřiště může být vybaveno rovnými skluzavkami, zvlněnými skluzavkami a tobogány. Pro dítě je důležitý zážitek z přetížení, tedy sklon skluzavky, který určuje výška podesty a délka skluzavky. Zajímavým prvkem je možnost připojení skluzavky na vodovodní hadici, významná je stálobarevnost skluzavky a délka záruky.

Myslete i na detaily

Při nákupu hřiště určitě nezapomeňte na nákup písku, pokud máte prostor na pískoviště. Písek musí být kopaný, praný a s nízkým množstvím jílu. Obvykle potřebujete asi 200 kg písku. A pískoviště by mělo být vybavené síťovou ochranou proti kočkám.

Nezapomeňte na kotvy, které stabilizují hřiště v té správné poloze.

A určitě zvažte možnost objednávky montáže. Pokud si nejste jistí, že sami zvládnete montáž, nekonečné otázky dětí typu: „Tati, kdy už to bude“ a další netrpělivé pomocníky, nebo máte spoustu jiných starostí, nabídne Vám jistě prakticky každý prodejce montáž hřiště za úplatu svými techniky.

Hřiště si nejprve vyzkoušejte

Abyste ve finále nebyli zklamaní, že vaše děti nemají z hřiště takovou radost, jakou byste si představovali a nehrají si s ním, nejprve dostatečně otestujte jejich preference. Ideální je sledovat s jakými moduly si hrají u známých, nebo můžete navštívit showroom Hřiště Piccolino, které v Praze na ploše 5.000 m2 vystavuje asi 30 produktů nejvýznamnějších výrobců. Zde si mohou vaše děti hřiště otestovat a vy si můžete vytvořit komplexní představu o tom, jaký produkt je pro vás – a hlavně pro vaše děti – ideální.

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články