JAK SI HRÁT S DĚTMI, KDYŽ TO NEUMÍTE (NEBO KDYŽ SE VÁM NECHCE)

Autor: Pavla Hokszová

Hrát si s dětmi. Všichni víme, že musíme nebo že bychom každopádně měli. Děti to potřebují, je to pro ně stěžejní činnost, díky které se rozvíjejí a učí, a to po všech stránkách. Psychické, sociální i fyzické. Ale co dělat v případě, že se nám nechce nebo to neumíme?

Neumím si hrát

Když si hrát s dětmi nebudeme, nemůžeme se divit, že jsou znuděné, agresivní, apatické a někdy také opožděné ve vývoji. Že neumí komunikovat s vrstevníky a pobyt ve školce nesou špatně. Pokud tvrdíme, že si s dětmi hrát neumíme, měli bychom si sáhnout do svědomí a zjistit, jestli to není pouze výmluva pro to, že se nám nechce. Hrát si umí každý, někdy je potřeba se do hry více vpravit a oprášit dovednosti, které jsme dlouho nepotřebovali a nevyužili, ale jakmile se nám povede vrátit se do dětství, může nás to bavit.

Nutností je vyčlenit si na hraní čas. Nemyslet na práci a na další povinnosti, ale naplno se věnovat dítěti. Ono to pozná. Jestliže si hrajete z povinnosti a myšlenkami jste někde úplně jinde, nebude o vaši společnost stát nebo jeho projevy nebudou vstřícné. To vás následně od hry ještě více odradí a máme tady začarovaný kruh. Dítě si samozřejmě může hrát také samo, ale nevystačí si o samotě stále. Hra s vrstevníky je určitě prospěšná, ale nic naplat, hra s rodičem je nezastupitelná. Chceme-li dát dítěti do budoucna dobrý základ pro to, aby obstálo ve společnosti, bylo úspěšné, zdravě sebevědomé a šťastné, musíme si s ním v dětství hrát.

„Neumím“ není výmluva

Pokud máte opravdu pocit, že to neumíte, že to není pouze výmluva, zasedněte k internetu a vyhledejte návody. Případně navštivte dětská centra, kde pochytíte inspiraci. Mimoto zapojte dítě do běžných činností v domácnosti. I to, že vám pomáhá, ho bude bavit. Taky můžete děti brát pravidelně ven do přírody, v létě na dětské venkovní akce, můžete společně sportovat. To vše dítě ocení. A vy pro něj uděláte víc, než se může v tu chvíli zdát.

Nechce se mi

Pokud se vám hrát nechce a vy si to bez výmluv přiznáte, měli byste dítěti dopřát společnost jiných členů domácnosti. Druhý rodič, prarodiče, sourozenci i širší rodina mohou tuto důležitou aktivitu zastat. I když otázkou zůstává, zda zcela a jestli vám dítě jednou nevyčte váš malý zájem o něj v dětství nebo nebude cítit v dospělosti křivdu. Můžete dítěti najít koníčky a kroužky, které ho budou bavit a ve kterých bude trávit čas rádo. Můžete zajít společně s rodinou do kina nebo do divadla pro děti, taková činnost nevyžaduje příliš velkou aktivitu a dítě to jistě neodmítne. Čtěte dětem, podpoříte jejich fantazii, vyjadřovací schopnosti a slovní zásobu. Vyvarujte se trávení volného času v obchodních centrech, nenechejte dítě příliš často sedět u televize nebo počítače, a když dítě žádá vaši pozornost, neposílejte ho samotné do pokoje, aby se zabavilo. I hraní je činnost, kterou se dítě musí naučit a bez pozitivních vzorů nemá koho napodobovat a jak si rozvíjet vlastní představivost. Následky promrhaného volného času se na vašem potomkovi negativně projeví. Stejným způsobem bude navíc vychovávat také svoje děti, protože jiný vzor nedostalo. To je jednoznačně důvod pro trochu sebezapření a snahy trávit čas společně s dětmi přesto, že se vám opravdu velmi nechce.

Projevte zájem

Projevujte o dítě zájem, ptejte se, jak svůj volný čas tráví. Zajímejte se o to, jaké stránky vyhledává na internetu a jaké pořady v televizi sleduje. Co dělá, když jste dlouho do večera v práci. Žijte se svým dítětem, nenechejte ho jen žít vedle vás. Dětství velmi rychle uteče a potom už nic nenapravíte. Jestli chcete, aby se vám vaše dítě věnovalo, až vy sami budete jeho péči potřebovat, věnujte mu váš čas během dětství.

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články