JAK JE DŮLEŽITÉ, ABY SI DĚTI V NEMOCNICI HRÁLY

Autor: Barbora Aydin

Pobyt v nemocnici není nic příjemného ani pro děti, ani pro jejich rodiče. Přece jen lze ale udělat něco pro to, aby jejich hospitalizace probíhala lépe – dopřát jim možnost hrát si.

Stejně jako každý člověk i dítě má své potřeby, mezi které patří hra. Výjimkou není ani pobyt v nemocnici. Doba hospitalizace je pro dítě extrémním vypětím, protože je v cizím prostředí a necítí se dobře ani po fyzické, ani po psychické stránce. Hra u dětí snižuje napětí, bolest a celkově navozuje pocit bezpečí.

Samozřejmě nejideálnější je, pokud je v nemocnici přítomný rodič, který své dítě zná a ví, co má nejraději, kontakt s blízkými také děti uklidňuje. Ne vždy je to však možné a děti jsou odkázány na zdravotnický personál. Téměř v každé nemocnici se však snaží dětem stonání co nejvíce zpříjemnit hernou.

Proč by si měly děti v nemocnici hrát?

  1. Hra napomáhá dítěti se odreagovat a alespoň částečně zapomenout na bolest. Je-li aktivně zapojeno do hry, hned má prokazatelně lepší náladu. A cítí-li se děti dobře po psychické stránce, projeví se to i na rychlejší fyzické rekonvalescenci.
  2. Je-li hře pravidelně přítomen dospělý, například herní terapeut, stává se automaticky pacientovým kamarádem. Ten si s ním nejen hraje, ale například mu dětskou řečí vysvětlí vše o své nemoci nebo o tom, co je potřeba k vyléčení.

 

V České republice vznikla první mateřská a základní škola v rámci nemocnice již v roce 1956, a to v nemocnici v Hradci Králové. V dnešní době je v téměř každé nemocnici přítomný dětský pedagog, který se stará právě o to, aby se děti věnovaly i hře či výuce, samozřejmě v rámci možností daných jejich zdravotním stavem.

Spoustu nemocnic navštěvují i Zdravotní klauni, kteří mají za cíl přinášet s sebou do nemocnic humor a uvolňovat napětí. A soudě dle oblíbenosti se jim to daří.

 

Ohodnoťte článek : 1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články