Deset věcí, co s dětmi dělat v létě

Autor: Barbara Kotulánová

1.       Připravte si plán

Zní to sice strašně nudně, ale když si se svými dětmi sednete a zeptáte se jich, co chtějí v létě dělat, určitě se u toho nejen pobavíte, ale také se dozvíte zajímavé věci. Hlavně tak bude mít každý svůj hlas u letního plánování a v rámci kompromisu a finančních možností jeho aktivity na seznam přidáte. Plán si můžete doma umístit na viditelné místo a aktivity si společně odškrtávat, jak je budete plnit. Děti tak stále budou mít na očích vše, na co se ještě můžou těšit 😊

2.       Zkuste nový sport

Léto je ideální doba na to, zkusit něco nového. Když jsou děti malé, může se třeba využít k naučení jízdy na kole, nebo se můžete naučit plavat, ale můžete třeba společně zkusit i bedminton, nebo volejbal. To se dá stihnout v rámci dovolené, nebo i víkendových pobytech na chatě.

Poohledněte se ve svém okolí, hodně sportovních oddílů nabízí sportovní příměstské tábory v rámci letních prázdnin, tak zkuste své děti na nějaký zajímavý sport také přihlásit. Najdou si nové kamarády, a ještě se něco naučí. Vy navíc budete moci chodit klidně do práce a nebudete jim muset pracně hledat hlídání

3.       Adoptujte si domácího mazlíčka

Také vaše dítě pořád škemrá, ať si domů pořídíte nějaké zvířátko? Pokud ano a vy se obáváte o jeho zapálení a smysl pro zodpovědnost, v létě je ideální doba to vše otestovat. Poptejte se ve svém okolí, kamarádka jistě plánuje dovolenou a určitě ocení, že jí někdo pohlídá želvu, nebo králíka. Babička vám zase jistě ráda na týden půjčí svou kočičí společnici. Děti to nejen potěší a zabaví, ale navíc na nich otestujete, jak jsou schopni se o zvířátko postarat. A to nejlepší je, že ho pak zase můžete vrátit!

A pokud touží váš potomek po pejskovi, v okolí jistě najdete dost psích útulků, kam můžete vždy po domluvě vyrazit a vhodného pejska vyvenčit. Uvidíte, jak dlouho to vaše dítě bude bavit, a navíc se s pejskem dobře seznámíte, takže pokud byste se na konci léta rozhodli, že si ho necháte, budete na sebe už všichni zvyklí a nový člen domácnosti se hned bude cítit jako doma a vy budete mít jistotu, že o něj opravdu bude dobře postaráno.

4.       Naučte děti hrát na hudební nástroj

V létě se nechodí do školy, nejsou domácí úkoly, svítí sluníčko, to je úplně ideální doba na to, naučit se něčemu novému. Najděte dětem učitele, který je v létě naučí základy hraní na klavír, nebo na kytaru, případně jiný hudební nástroj. A co víc, pokud zvládnou základy, můžou se třeba blýsknout u ohně novou písničkou. Veřejný úspěch je jistě potěší a třeba se jim hra zalíbí tak, že u toho vydrží i dál.

5.       Stanujte a kempujte

Každý má jistě vřelé vzpomínky na dětství, kdy jezdil s rodiči a prarodiči pod stan. Udělejte svým dětem radost a vyražte zase do přírody. A pokud se vám nechce nikam daleko, nebo nemáte s kým, můžete vždy rozdělat stan na zahradě, na chatě, nebo u babičky. Zážitek to bude taky veliký, může to být třeba první krok ke klasickému stanování, a navíc budete mít na dosah ruky kuchyň a koupelnu. Hlavně to jsou vzpomínky, které si děti ponesou na celý život.

6.       Udělejte si doma pořádek

Často se řeší jarní úklid, proč se tím ale stresovat, když si vše můžete v klidu přebrat v létě? Navíc, zapojte i své děti!! Sami si přece mohou vytřídit staré věci, hračky, knížky, atd. Berte to jako pohodovou společnou aktivitu, zavzpomínáte si u starých hraček a dalších věcí, třeba si naposledy zahrajete s oblíbenou hrou a naučíte své děti, že musí uklízet i sami. Věci pak mohou roztřídit sami na charitu, nebo na to, co chtějí dát třeba kamarádům.

A navíc, pokud se do toho chcete pustit skutečně naplno, můžete se domluvit s kamarády a známými a udělat si třeba víkendovou párty, kde každý přinese něco nepotřebného a dá to dál, věci se tak ještě využijí a celá rodina si užije spoustu legrace.

A vše, co již nepotřebujete, odvezte se svými dětmi někam, kde to opravdu potřebují, ať už jsou to hračky pro nemocné děti do nemocnice, oblečení do azylových domů, nebo ručníky do domova důchodců. Dětem prospěje, když budou zapojeni i do této fáze a ještě se naučí, jak je důležité pomáhat ostatním.

7.       Staňte se zahradníky

Učte svoje malé pomocníky už od malička pomáhat s kytičkami. Zní to třeba fádně, ale pro malé děti je úplně fascinující sledovat, jak rostou rostlinky už od semínka. Když na začátku sezóny spolu na chalupě zasadíte kytičky, ovoce a zeleninu, nebo třeba strom, nechte pár kousků čistě v jejich péči a jen jim raďte a pomáhejte, aby se o ně dobře starali. Při každé příležitosti se jistě budou chodit dívat, jestli už jim rostou jahody, nebo jestli jejich nová jabloň už bude mít jablíčka. Budou se mít na co těšit, něco nového se naučí a určitě jim pak bude i jídlo z vlastní zahrádky moc chutnat!

8.       Uspořádejte společný piknik

Nechte svoje děti naplánovat menu, pomozte jim vše připravit, uvařit, upéct a zabalit a vyrazte na piknik! Kdyby jen třeba na balkón, tak už jen to, že vše připravili sami pro ně bude zážitek. Podle věku jim můžete pomoci hodně, nebo jim naopak udělat rozpočet, pomoci jim naplánovat jednotlivé chody a nápoje a pak už je nechat jednat samotné. Nejen, že si vyzkouší, jaké to je, starat se a vařit pro více osob, naučí se i hospodařit s penězi a v neposlední řadě jim celá aktivita dodá sebejistou, že dokáží velké věci. A třeba to bude jeden ze zážitků, na které budete rádi vzpomínat, nebo z něj dokonce uděláte i rituál. No nezní skvěle, že by se o vás třeba každou neděli postarali na oplátku vaše děti? 😊

9.       Naplánujte si bojovku

Máte rádi hrady a zámky, ale vaše děti ne? Nebo rádi jezdíte na inlinech, ale vaše děti ne a ne motivovat, aby jeli také? Co si takhle připravit bojovku? Místo jdeme a hned, zkusit děti pořádně motivovat? Nechat je připravit seznam 15 hradů a zámků, které by bavili je a dát si jako cíl, že konce prázdnin jich 10 navštívíte? Nebo se vsadit, že do konce léta najedete celkem 50 km na inlinech? Případně si vytýčit, jaké cyklostezky navštívit? Samozřejmě jsou jako motivací zajímavé ceny, ale nemusí to být nic velikého, stačí, že si užijete společnou cestu, Když si navíc vše doplníte třeba mapou, na které si budete hrady/cyklostezky/kilometry odškrtávat, tak se z toho opravdu může stát zajímavá bojová hra, kde se celá rodina bude navzájem motivovat a vše si více užijí všichni členové.

10.   Relaxujte

To nejdůležitější nakonec! Nezapomeňte si v létě hlavně odpočinout. Vaše děti jsou po celý rok v jednom kole ve škole, mají jistě různé kroužky, sporty, koníčky, tak proč si v létě neudělat třeba týden, nebo dva, kdy nikdo nebude nic dělat? Dětem to prospěje, odpočine si i jejich mysl a můžou třeba ležet pod stromem a číst si zajímavou knížku, nebo je nechte jít jen tak lelkovat do lesa. Nemusí mít naplánovaný každý den a mít celé prázdniny plno. Nechte je, ať zapojí i svou fantazii a zabaví se sami. Kolikrát vás mile překvapí, že se třeba sami zvednou a půjdou pomoct babičce na zahradě, nebo tátovi s autem. Nebo si najdou úplně nového koníčka. Hlavně je nehoňte a všichni společně relaxujte 😊

 

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články