ČTĚME S DĚTMI, VYPNĚME MOBILY

Autor: Eva Kudrna
Štítky:

Když čtete, ať je to jediná věc, na kterou se soustředíte

Když se dostanete k večernímu čtení, vypněte televizi, odložte mobil, zapomeňte na neumyté nádobí po večeři nebo nevyžehlené košile. Myslete jen na to, že se chystáte užít si společnou chvíli při čtení příběhů. Uvědomte si, že z celého dne spolu trávíte velmi málo času a těch pár chvil před spaním by pro vás mělo být posvátných.

Zrušit večerní čtení jako trest? V žádném případě

Věřte nebo ne, 15 minut četby před spaním má blahodárný účinek na intelektuální, duševní i mezi-vztahový vývoj každého dítěte. Pokud byste mu je odepřeli, rovnalo by se to zákazu např. večeře či pitného režimu. Dítě ho prostě potřebuje. Čtení totiž dokáže urovnávat rozhádané nebo alespoň nevrlé vztahy mezi rodiči a dětmi. Umožní dítěti usínat v harmonickém prostředí s vědomím, že má vztahy s rodiči urovnané. Společné čtení je jedním ze způsobů, jak zmírnit dopady předešlé hádky nebo přepracovanosti či podrážděnosti.

Postupujte pomalu

Tato zásada platí pro rodiče, kteří nebyli na čtení s dětmi zvyklí. Pokud s ním teprve začínáte, dávejte si ze začátku malé cíle, pětiminutovka postačí. Pokud se vám bude i po pěti minutách chtít číst dále, jen směle do toho. Pokud ne, máte pro dnešek splněno a zítra to můžete zkusit o chvilku déle.

Udělejte ze čtení hezký zvyk

Pět minut každý den má větší dopad než jedna hodina v sobotu. Díky pravidelnosti vytváříte pozitivní návyk a pomáháte tak rozvíjet fantazii. Také zvyšujete šance, že dítě bude mít o knihy zájem i ve vyšším věku. Navíc se můžete společně těšit, jak to zítra s tím pirátem dopadne. Je to stejné jako s čištěním zubů – jak by vypadaly, kdybyste si je nečistili pravidelně každý den, ale jen jednou týdně?

Nechejte je se hýbat

Malé děti se budou u čtení pohádky různě zvukově projevovat, tahat knihu z ruky nebo se ji budou snažit ocucat. Možná dokonce po chvíli zapomenou, že vůbec něco čtete. Větší děti se budou stále na něco ptát, zastavovat vás a převracet strany na obrázky. Ty ještě větší budou chtít u poslechu něco dělat, stavět z lega, převlékat panenky nebo skládat puzzle. Všechno je zcela v pořádku.

Knihy opakujte, zároveň střídejte

Rada na závěr. Opakování příběhů je pro děti velmi důležité. Nebuďte překvapení, když vás budou nutit číst jeden příběh či jednu knihu stále dokola, každý večer, celý čtvrt rok. Opakování pomáhá učit se nová slova, větná spojení a chápat akce probíhající v příběhu. Známé knihy dodávají pocit jistoty, nové knihy pomáhají objevovat svět.

Snažte se dodržovat pravidlo tří příběhů – jeden notoricky známý, druhý známý, třetí zcela nový.

Výzkumy dokázaly, že děti, jimž rodiče dodávají nové knihy (ať už nákupem, výměnou nebo cestou do knihovny), dosahují lepších studijních výsledků a jsou z dlouhodobého hlediska lepšími čtenáři.

 

1 balónek2 balónky3 balónky4 balónky5 balónků (Prozatím bez hodnocení)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články